szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A puha szövettel borított fejlesztés előnye, hogy oda is eljuthat, ahova a többi ilyen szerkezet nem vagy nehezen. Nem csoda, hogy a NASA is fantáziát lát benne.

Kevés olyan terület van, ahol akkora fejlődés ment végbe, mint a robotika esetében. Ezt a már elkészült és kapható eszközök száma és tudása is jól mutatja: egyik a háztartásba segít be, a másik a munkahelyi feladatokat egyszerűsíti, de olyan is akad, amelyik tudományos projektekhez vethető be. Bár a szerkezetek különböznek, egy dologban mégis hasonlítanak egymásra: elsősorban a földön, illetve afelett dolgoznak.

Ezért is keltett meglepetést két amerikai intézmény, a Kaliforniai Egyetem és a Georgiában található műszaki intézet fejlesztése. Egy csapat mérnök ugyanis olyan robotot alkotott, ami képes beásni magát – például – a homokba, és onnan felfelé haladva, a kígyókéhoz hasonló mozgással előre törni. Ez a menetelés több mint bonyolult egy gép számára, a kialakításról már nem is beszélve – írta erről a Gadgets360.

A homokban való közlekedéshez ugyanis értelemszerűen sokkal rugalmasabb borítás kell, így a csapat által alkotott gép sem fémből készült: puha szövet található rajta, de még ez is elég jó védelmet ad a benti, elektronikai részeknek. A tudósoknak viszont nem igazán a borítás megtervezése adta fel a leckét, hanem az, hogy a szerkezetet megtanítsák ásni.

Ehhez elmondásuk szerint az állatvilág ilyen képességgel rendelkező példányait vették alapul, többek közt a homoki gyíkot és a déli homoki polipot. Ez utóbbi vízsugarat spriccentve halad előre. A robot esetében nem a víz, hanem a levegő jelentette a megoldást, illetve egy kisebb fúvóka, ami kibocsátja azt. Az így keletkező fúvás miatt csökken a súrlódás, a robot pedig könnyebben hatolhat be a homok alá. A mozgás ráadásul kifejezetten gyors.

A munkájukról a Science Robotics szaklapban beszámoló kutatók még nem végeztek az eszköz munkálataival, de a NASA-t már most is érdekli. Az amerikai űrhivatal azt sem tartja kizártnak, hogy előbb-utóbb egy idegen bolygón vagy holdon vesse be a szerkezetet, és így jusson új információkhoz a talajról és az ott zajló folyamatokról. Erre persze nem mostanában kerülhet sor, de pár éven belül lehetségessé válhat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!