Mikor lesz már vége a járványnak? Ez a két dolog árulhatja el

Rochelle Walensky, az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ igazgatója szerint nem arra kell összpontosítani, hogy hányan fertőződtek meg összesen a koronavírussal.

  • hvg.hu hvg.hu
Mikor lesz már vége a járványnak? Ez a két dolog árulhatja el

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

A koronavírus-járvány kitörése óta mindenki azt próbálja kitalálni, hogy mikor lehet végre vége. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) igazgatója nemrég úgy nyilatkozott, hogy minden eszköz megvan már a járvány leküzdéséhez, probléma viszont, hogy mindezt az országok észszerűtlenül használják fel. Éppen ezért konkrét dátumot nem is nagyon lehet mondani, azt viszont meg lehet határozni, hogy mikor lehet majd azt mondani: a pandémia megszelídült.

Erről kérdezték nemrég Rochelle Walenskyt, az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) igazgatóját is. Szerinte az Egyesült Államokban – és valószínűleg a világ más részein is – két számot tekinthetünk a pandémia végét jósló jelnek: a kórházban lévő betegek számát, valamint a napi halálozások számát. Ha mind a kettő zuhanni kezd, az azt jelenti, hogy közeledik a járvány vége – írja az ABC News.

Megvizsgálták, mennyire véd a koronavírustól a szuperimmunitás - az eredmény nem túl biztató

Egy új kutatási eredmény azt sugallja, hogy idővel a fertőzésen túljutott, majd a koronavírus elleni védőoltást megkapott emberek szervezetében is csökken az antitestek száma, vagyis nagyobb a veszély, hogy újra elkapják a koronavírust.

A szakember úgy véli, ez a két adat sokkal fontosabb, mint az összes esetek száma. A beszámoló szerint a kutatók ma már kevésbé hisznek a pandémia elején sokat emlegetett nyájimmunitásban. Ehelyett úgy vélik, kisebb felfutások még lehetnek, akár az oltottak között is, de összességében nem lesz rosszabb a helyzet, mint egy influenza-járvány idején. Bár még ebben is előfordulhatnak halálesetek, jóval kevesebb lesz, mint jelenleg. Az Egyesült Államokban az elmúlt egy hétben több mint 1100 ember veszítette életét naponta.

[Megdöbbentő eredmény mutatja, mennyire terjed a koronavírus maszk nélkül]

A CDC adatai szerint jelenleg az oltásra jogosult amerikaiak nagyjából 65 százaléka kapta már meg a védőoltásokat, és minél többen lesznek így, annál kevesebben kerülnek majd kórházba. A statisztikák szerint az oltatlanok 14-szer nagyobb eséllyel halnak meg, és 11-szer valószínűbb, hogy kórházba kerülnek, mint az, aki már felvette a védőoltást.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.