szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egészségügyi Világszervezet szerint olyan védőoltásokat kellene készíteni, amelyek kifejezetten a koronavírus mutációi ellen védik az embert.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakemberei arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus mutációi ellen nem az jelenti a jó védekezési stratégiát, hogy az eredetileg kifejlesztett vakcinákból újabb és újabb emlékeztető védőoltásokat adnak be az embereknek. Ehelyett olyan új oltásokat kellene használni, amelyek jobban védenek az új variánsok ellen – összegez a The Guardian.

A beszámoló szerint a WHO koronavírus elleni védőoltások összetételével foglalkozó szakértői csoportja olyan új vakcinák kifejlesztését szorgalmazza, amely nemcsak a megfertőzötteket védi meg a súlyos megbetegedéstől, de segít kivédeni már magát a fertőzést is. Ez segíthet abban, hogy sikerüljön megbirkózni az olyan új variánsokkal, mint például az omikron.

Új elmélettel álltak elő a kínai tudósok az omikron eredetéről, de sántít a magyarázat

A kínai kutatók szerint a koronavírus omikron variánsa egerekben fejlődhetett ki, a mutáció pedig visszafertőzte az embert. A magyarázattal azonban van egy probléma.

Emellett azt is kiemelték: a gyártóknak olyan szérumok kifejlesztésére kell törekedniük, amelyek minél hosszabban tartó és minél erősebb immunválaszt biztosítanak. „Amíg nem áll rendelkezésre új vakcina, érdemes a meglévők összetételét frissíteni” – áll a csoport kedden kiadott jelentésében.

„A WHO szerint jelenleg 331 koronavírus elleni védőoltás kifejlesztése zajlik az egész világon.”

A lap megjegyzi: egyre több bizonyíték van arra, hogy az omikron nemcsak jobban fertőz, de képes lehet arra is, hogy megkerülje a vakcinák által nyújtott védelmet. A hét elején Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója arról beszélt, hogy szükség lehet egy, kifejezetten az omikron elleni vakcinára, és ez márciusra már elérhető lehet.

Erre nagy szükség lenne, a WHO hétfőn kiadott közleménye szerint ugyanis 6–8 héten belül Európa lakosságának fele fertőződhet meg az omikronnal.

Magyarországon az operatív törzs hamarosan dönt a negyedik védőoltásról.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!