szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz–ukrán háború miatt különös összeesküvés-elméletek kezdtek terjedni az orosz fennhatóság alá tartozó Jeanette-szigettel kapcsolatban.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A február óta tartó orosz–ukrán háború miatt ismét a figyelem középpontjába került a Jeanette-sziget, ez az egy orosz fennhatóság alatt álló földterület. A sziget a Szibériától északra fekszik, a Kelet-szibériai-tengeren. Érdekes azonban, hogy a terület a Google térképen kisatírozva látszik:

Google Maps

Az Indy100 szerint ez már hosszabb ideje így van, a háborúnak pedig semmi köze hozzá. Már csak azért sem, mert a fekete folt már évekkel korábban is látható volt a területen. Ez pedig azóta sem változott. A térképen normál állapotban egyébként nem is látszik sziget, ha azonban a műholdas megjelenítésre váltunk, akkor már igen. Pontosabban ekkor jön elő a kisatírozott rész.

Ez viszont önmagában is elég volt ahhoz, hogy az internetezők vad állításokat terjesszenek róla. A közösségi médiában elterjedt kommentek közt olyan is akad például, amely szerint a Google bosszúja ez, és így áll ki az ukrán nép mellett. Mások azt feltételezik, hogy a szigeten egy titkos katonai támaszpont működik, és ezért rejtették el a nyilvánosság előtt. De a valóság ennél sokkal unalmasabb: az oknyomozó oldalak szerint egyszerű adathiány áll az ügy hátterében, ugyanis nincs elegendő információ róla. Pontatlanságokat pedig nem célszerű megjeleníteni.

A szigetet egyébként George E. De Long fedezte fel 1881-ben, amikor a területen hajózott. A hovatartozásával kapcsolatban sok vita zajlott, mert a felfedezője valójában egy amerikai volt – ennek ellenére az oroszok úgy vélik, hogy a terület őket illeti.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!