szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Calliarcys antiquus egy ismeretlen faj, a létezéséről sem tudtak eddig a kutatók. Kivételesen jó állapotban maradt meg.

A Granadai Egyetem (UGR) részvételével zajló nemzetközi kutatásnak köszönhetően sikerült felfedezni egy olyan rovarfélét, aminek a létezéséről nem is tudtak a kutatók. Sokkal érdekesebb viszont, hol találták meg: a Calliarcys antiquus – így nevezik az új fajt – egy borostyándarabba záródott. A kutatók szerint a lelet 35–47 millió éves lehet.

A rovar alapos vizsgálatát Javier Alba-Tercedor, az UGR professzora végezte el, az úgynevezett mikrotomográfia segítségével. Ez lehetővé tette, hogy tiszta felvételt készítsenek a példányról. A kutatáshoz kapcsolódó tudományos eredményeket a Scientific Reports című folyóiratban mutatták be.

Scientific Reports/Javier Alba-Tercedor et al.

A borostyánba zárt rovarok konzerváltsága általában kiváló, az őket körülvevő átlátszó anyag pedig lehetővé teszi, hogy mikroszkóp alatt nagy részletességgel tanulmányozhassák őket – mondta a Phys.orgon megjelent közlemény szerint Alba-Tercedor. Ugyanakkor kivételes esetről is van szó, mivel vannak helyzetek, amikor bizonyos részeket egyáltalán nem lehet látni, például a szennyeződések miatt. Ilyenkor jöhet jól a röntgen-mikrotomográfia, amit most ugyancsak használtak.

Az újonnan felfedezett rovar a kérészekkel áll rokonságban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!