szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két évtizednyi kutatómunka után átment a klinikai teszten a lecanemab nevű gyógyszeres kezelés, ami segít lassítani az Alzheimer-kórban szenvedők leépülését.

A jövőben egy újfajta gyógyszer jelenthet reményt az Alzheimer-kórban szenvedőknek – számolt be róla a The Guardian. A lap azt írja, egy klinikai vizsgálat megerősítette, hogy az alkalmazott készítmény lassítja a kognitív hanyatlást a betegség korai stádiumában szenvedő betegeknél. Az eredményeiket a New England Journal of Medicine című szaklapban tették közzé.

„Ez az első olyan gyógyszer, amely valódi kezelési lehetőséget biztosít az Alzheimer-betegek számára” – mondta Bart De Strooper, a University College London demenciakutató intézetének igazgatója. A szóban forgó gyógyszer a lecanemab. Ez egy antitest-terápiát jelent, ami eltávolítja az agyban felhalmozódó béta-amiloid nevű fehérjecsomókat.

Az egyelőre nem világos, hogy ezek a fehérjecsomók milyen mértékben játszanak szerepet az Alzheimer-kór kialakulásában, ám azoknál, akiknél örökletes a betegség, úgy tűnik, hogy utat nyitnak az agyi elváltozások számára.

Új kutatócentrum nyílt Magyarországon, az Alzheimer-kórra fókuszál

Megnyílt az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet (OMIII) új klinikai kutatócentruma, amely Alzheimer-kór korai felismerésén, a betegség kialakulásában részt vevő idegélettani tényezők pontosabb megismerésén dolgozik.

A lecanemabot az amerikai Biogen és a japán Eisai fejlesztette ki. A két vállalat bejelentése szerint 1800 beteggel végezték el a klinikai vizsgálatot, amelynek részleteit most tették közzé az említett tudományos lapban.

Az eredmény azt mutatja, hogy a gyógyszer 18 hónap alatt 27 százalékkal csökkentette a betegek általános mentális képességeinek hanyatlását. Ez azt mutatja, hogy ez sem egy csodaszer, ám az eddigi terápiákhoz képest mindenképpen hatékonyabb, és utat nyithat afelé, hogy az Alzheimer-kór valóban gyógyítható legyen. Az eredmény 20 év kutatómunkájának köszönhető.

Az elmúlt évtizedekben a betegség lassítására, megállítására és visszafordítására tett kísérletek kudarcot vallottak, ami arra késztette a gyógyszergyártó cégeket, hogy hagyják ezt a kutatási területet.

Az esetek 98 százalékában kiszúrta az Alzheimer-jeleit egy új algoritmus

A rendszer sok esetben azt is képes volt megmondani, mennyire súlyos a beteg állapota.

A lecanemab nem olcsó szer, betegenként évente 10 és 30 ezer fontba, vagyis nagyjából 4,7–14,1 millió forintba kerül, és olyan enyhe a hatása, hogy nem biztos, hogy a betegek észrevennék azt. Egyelőre kérdés, hogy a gyógyszerészeti hatóságok jóváhagyják-e az alkalmazását, és ha igen, mikor.

A jelentésben azt is leírták, hogy a kísérlet során 13 ember veszítette életét. Hatan közülük placebót, heten pedig gyógyszert kaptak. Ugyanakkor a vizsgálatok szerint egyik eset sem volt összefüggésben a gyógyszerrel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!