Az Európai Űrügynökség (ESA) Gaia nevű űrteleszkópja nemrég egy igen különleges exobolygóra bukkant. A HD 206893 c kódjelű planéta kapcsán a kutatók megállapították, hogy a belső magjában magfúziós reakció zajlik – írta meg az Interesting Engineering.
Az angliai Exeteri Egyetem tudósa, Sasha Hinkley csapatával együtt fedezte fel az exobolygót, ami a számításaik szerint nagyjából 484 millió kilométerre kering a központi csillagától, a HD 206893-tól. Ez az égitest körülbelül 130 fényévre van a Földtől, és 30 százalékkal nagyobb, mint a mi Napunk.
A csillagászok azért ezt a csillagot vették célpontba, mert a mérések szerint van egy törmelékkorongja. Mindez jó esély lehet arra, hogy bolygó is kering körülötte. A Gaia műszerei segítségével sikerült megállapítani, hogy valóban van körülötte bolygó.
A planéta létezését a chilei Nagyon Nagy Teleszkóp (VLT) erősítette meg. A HD 206893 c a feltételezések szerint 13-szor nagyobb, mint a Jupiter. A kutatók erről szóló publikációja egyelőre az arXiv preprint szerveren olvasható.
Idegen bolygóra bukkant a James Webb űrteleszkóp, akkora, mint a Föld
A kutatók szerint az LHS 475 b jelű exobolygó átmérője a Föld átmérőjének 99 százaléka, az viszont nem biztos, hogy légköre is van.
A VLT segítségével a bolygó légkörérből származó fényspektrumot is elemezték. Ennek köszönhetően sikerült kideríteni, hogy a magjában egy nukleáris fúziós folyamat megy végbe. A planéta fényesedéséből arra következtettek, hogy a magban deutérium, vagyis a hidrogén neutront hordozó izotópja ég.
Hatalmas mérete, valamint a fúziós reakció miatt könnyen össze lehetett volna téveszteni egy barna törpecsillaggal. Ezek olyan objektumok, amik a normál csillagokhoz hasonlóan alakulnak ki, de nincs meg a szükséges tömegük a magfúzió fenntartásához. A felfedezés ezért abban is segíthet a jövőben, hogy különbséget lehessen tenni a barna törpék és a normál csillagok között.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.