szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2000-es évek elejéig titkos volt annak a számítógéptípusnak a létezése, melynek első példányát 1944-ben állította üzembe Nagy-Britannia. A háttérben azonban nagy hatása lehetett annak a tíz darabnak, melyek mindegyike azon dolgozott, hogy a szakemberek feltörhessék az ellenség titkosított kommunikációját.

A brit titkosszolgálat, a GCHQ nyilvánosságra hozott több, a publikum számára eddig ismeretlen fotót a Colossusról. Ez az a titkos kódfejtő számítógép, melynek fontos szerepe lehetett abban, hogy Nagy-Britannia és szövetségesei megnyerték a második világháborút – a világégés végére már 10 ilyen számítógép működött, azzal a céllal, hogy feltörjék a náci Németország kommunikációját.

Crown Copyright

A GCHQ az eszköz feltalálásának 80. évfordulója apropóján hozott nyilvánosságra néhány fotót, valamint részletet a Colossusról, melynek létezése egyébként a második világháborún messze túlnyúlva, egészen a 2000-es évek elejéig nagyrészt titok volt.

Mint a BBC írja, az első ilyen számítógépet a Bletchley Parkban állították csatasorba 1944 elején. Az eszköz termetes volt a maga kétméteres magasságával, és jelentős emberi munkaerőt is igényelt a működtetése és karbantartása.

78 éve nem sikerül megfejteni a nácik utolsó titkosított üzenetét - ez az

Hiába a legendásan jól rejtjelező Enigma-gép titkosításának feltörése, egy 1945-ben a német haditengerészet által küldött üzenetet a mai napig nem sikerült megfejteni.

A háború végére 63 millió karakternyi, titkosított német üzenetet tudott visszafejteni a gépekkel dolgozó 550 szakember. A történészek úgy vélik, a Colossus segítségével lerövidülhetett a háború, és ezáltal sok emberi élet is megmenekülhetett.

Crown Copyright

Mindez azonban még a háború lezárása után is sokáig titokban maradt, és a kódtörésben résztvevő szakembereknek titoktartási esküt is kellett tenniük – ez a titkolózás azt is eredményezte, hogy a történelemkönyvekből évtizedeken át kimaradt ez a bizonyára nagy hatású projekt.

Crown Copyright

A háború után a tíz számítógépből nyolcat meg is semmisítettek, az azokat tervező Tommy Flowersnek pedig minden dokumentációt át kellett adnia a titkosszolgálatnak. A gépekkel dolgozó szakemberek közül azonban sokan úttörő szerepet töltöttek be a brit számítástechnikában az elkövetkező néhány évtizedben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!