szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hamarosan mintegy 50 millió tonna olyan hulladék keletkezhet a szélturbinák lapátjaiból, amit nem, vagy csak nagyon nehezen lehet újrahasznosítani. Ennek a problémának menne elébe egy német cég.

Bár a szélerőművek komoly segítséget jelentenek a zöldenergiára való átállásban, hátrányuk, hogy lapátjaikat élettartamuk lejárta után igen nehéz újrahasznosítani. Mivel a lapátok átlagos életkora 20-25 év, újrahasznosításuk kérdése már középtávon is fejfájást okoz. A probléma orvoslását sokan a fából készült szélerőművekben látják, és Németországban most eggyel előrébb is léptek ezen a téren.

A Voodin Blade Technology nevű cég bejelentette, hogy a világon elsőként fából készült lapátokat szerelt fel egy valós használatban lévő turbinára – írja az Interesting Engineering. A lapátok egyenként 19,3 méter hosszúak, és rétegelt furnérlemezekből (Laminated Veneer Lumber, LVL) készültek. Ez az anyag sokkal könnyebben hasznosítható, mint a jelenlegi üvegszálas megoldás, vagy más szintetikus kompozitok.

„Életciklusuk végén a legtöbb pengét a földbe temetik vagy elégetik. Ez azt jelenti, hogy 2050-re 50 millió tonna pengeanyag-hulladék megsemmisítésére lehet szükség” – magyarázta Tom Siekmann, a Voodin vezérigazgatója, aki hitét fejezte ki a szélenergia fával történő zöldítésében.

Why Wind Turbine Blades Are So Hard to Recycle | World Wide Waste

Until recently, wind turbine blades were nearly impossible to recycle. Now, one company is shredding the blades so they can be used as fuel in cement making. But is this the best way to deal with a growing waste problem?

A Voodin olyan CNC-marógépeket használ, amik kifejezetten a 3D-s formák létrehozását könnyítik meg. Ennek köszönhetően a gyártási folyamat nagyrészt automatizált, és nincs szükség öntőformákra. Ráadásul a CNC-gépekkel bármilyen lapátformát el lehet készíteni.

Mivel a folyamat automatizálható, kevesebb munkaerőre van szükség a gyártás során. Ez végeredménykét oda vezet, hogy nem kell távoli országba elvinni a gyártást, így a transzportálással járó szén-dioxid kibocsátás jelentős része is megspórolható.

Az első egységeket a németországi Kassel városának közelében telepítette a cég. A következő lépés, hogy 60 és 80 méter hosszú pengéket is el tudjon készíteni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!