szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Brit és amerikai kutatók szerint az űr sugárzása komoly károsodást okozhat a hat hónapig tartó úton.

Az emberiség egyik nagy álma, hogy el tudjon jutni egy másik bolygóra. Az elmúlt években a NASA és a SpaceX is egyre többet beszélt erről: Elon Musk a vörös bolygó kolonizálását tervezi, a NASA pedig úgy véli, a 2030-as években léphet először ember a Mars felszínére.

Ehhez persze rengeteg feladatot kell még megoldani: a logisztikát, hogy miként kerülnek a bolygóra az élet fenntartásához szükséges eszközök, milyen forgatókönyv szerint kell eljárni, ha vészhelyzet lenne a Marson, és persze nem utolsósorban, hogy hogyan tudnának onnan visszatérni az emberek.

Szintén fontos kérdés, hogy miként bírnák az űrhajósok a Föld–Mars-távolság megtételét. A jelenlegi technológiával a 225 millió kilométer megtétele hat hónapig tartana, így ennek megfelelő mennyiségű ellátmánnyal kellene útnak indítani a felfedezőket, ami rengeteg pluszsúlyt jelentene az indításnál. A University College London és az amerikai Washingtoni Egyetem kutatói szerint azonban ezen túl egy másik problémával is számolni kell: az egészségügyi hatásokkal.

A Nature Communications című tudományos lapban megjelent publikáció szerint az űrutazás körülményei vesekárosodást okozhatnak az űrhajósoknak. A tanulmány során több mint 40 űrutazásból származó, emberekből és egerekből vett mintát vizsgáltak meg a tudósok. Megállapították: a vese bizonyos része már kevesebb mint egy hónap után zsugorodásnak indul.

26 nap alatt lehetne eljutni a Földről a Marsra, csak egy vitorla kell hozzá az űrben

A NASA 2025-ben próbálhatja ki, hogyan teljesít egy űrutazás során a napvitorla. Első körben a Naphoz indíthatnak egy ilyen módon utazó egységet.

Ez nem tűnik túl jó hírnek, főleg azután nem, hogy egy másik tanulmány nemrég kimutatta: három, az űrben eltöltött nap után már jelentkeznek a fizikai és kognitív leépülés jelei. Ha valóban embereket akarunk küldeni a Marsra és azon túl, akkor ki kell találni, hogyan védhető meg a vese az út során, ellenkező esetben ugyanis olyan súlyos sugárterhelést kaphat a szerv, hogy az veseelégtelenséget okozhat.

Erre azért is kell mielőbb megoldás találni, mert a vese károsodása csak nagyon lassan történik meg, így a rutinellenőrzések során úgy tűnhet, minden rendben van.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!