szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg állítása szerint olyan mesterséges intelligenciával rendelkezik, ami képes gyorsan és hatékonyan elemezni az amerikai kémműholdak kommunikációját.

A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) bejelentette, hogy összehangolt radarjeleket észlelt a Csendes-óceán több pontján. A jelekre a mesterséges intelligencia (MI) segítségével figyelt fel Kína, amit a Dél-kínai-tengeren, Guamnál, a Marshall-szigeteknél és Alaszkánál is észlelt. A PLA szerint az említett jelek jellemzően a radarberendezések „taktikai koordinációjára” utalnak az említett területeken. Bár Kína nem nevezte meg, a lokációk alapján egyértelműen az Egyesült Államokat sejti a háttérben.

A South China Morning Post beszámolója szerint a bejelentés azért is fontos, mert Kína most először fedte fel nyilvánosan, hogy rendelkezik ilyen jellegű hírszerző technológiával. Ha a technológia valóban működik, az komoly fejfájást okozhat az Egyesült Államoknak, amely kémműholdak segítségével igyekszik információkat szerezni a kínai hadsereg lépéseiről a térségben. Emellett az sem mellékes, hogy a Marshall-szigeteken találni az Egyesült Államok hadseregének legerősebb, az űrbéli tevékenységek megfigyelésére alkalmas berendezését.

Háborúzni tanítja Kína a mesterséges intelligenciát, ami a hadseregnek is parancsolhat

Kínai mérnökök szerint az általuk fejlesztett mesterséges intelligencia, az AI Commander már Tajvannal és a Dél-kínai-tengerrel kapcsolatos háborús terveket is készített, a szimulációkban pedig folyamatosan ő dönt. Ennek ellenére állítják, a szellemet nem szabadították ki a palackból.

Csou Csanglin, a kínai Információmérnöki Egyetem tudósa még májusban publikált egy tanulmányt arról, hogy az elmúlt években egyre több és összetettebb jeladat generálódott az említett térségben, a hagyományos elemzési módszerek pedig már nem voltak elég gyorsak és hatékonyak ahhoz, hogy megfeleljenek a kínai hadsereg hírszerzési elvárásainak. A szakember ezért csapatával együtt egy új MI-alapú adatfeldolgozó platformot épített, ami lehetővé teszi a hatalmas adatelemzést, hogy precíz és testre szabott szolgáltatásokat nyújtson a harci egységek számára.

A rendszer képes arra, hogy a zajból és zavaró jelekből álló információhalomból kinyerje a legfontosabb adatokat, amelyek a különböző egységek koordinálására szolgálnak. A szakember állítása szerint az algoritmus még arra is képes, hogy a jelek alapján megjósolja az amerikai haditengerészet következő lépéseit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!