szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az adatvédelem igen fontos a cégek számára, olykor egymást túllicitálva állítják, náluk biztonságban vannak a felhasználók adatai. Ezért is meglepő, hogy éppen arról a vállalatról derült ki, hogy a leggyakrabban adja ki az adatokat, amelyik talán a leghangosabb ezen a téren.

Az Apple ugyan lépten-nyomon hangoztatja, hogy számára kiemelt fontosságú a felhasználói adatok védelme, azonban egy közel egy évtizeden át készített jelentés egészen másmilyen eredményre jutott a kormányzati kikérésekkel kapcsolatban.

A felhasználói adatokra vonatkozó kormányzati kérésekről szóló jelentés négy nagy technológiai vállalat – az Apple, a Google, a Meta és a Microsoft – által közzétett átláthatósági jelentésekből származó információkat használt fel. Az Amazon, bár a „Big Five” része, nem szerepel a tanulmányban, mivel ott túl sok a hiányos adat a jelentésekben. Az egymillió főnél kevesebb lakosú országokat is kizárták a vizsgálatból, mivel ezek az országok gyakran kiemelkednek a népességre vetített globális megoszlásban kis népességszámuk miatt. Az ilyen országok és területek kizárása azonban nem befolyásolta jelentősen a globális statisztikákat, mivel ezek az országok a világ népességének kevesebb mint egy százalékát teszik ki.

A tanulmány kiemeli, hogy 2013 és 2022 között 190 ország kormányzati szervei kértek felhasználói adatokat ezektől a cégektől. Körülbelül kilencmillió esetet vizsgáltak, és több érdekes következtetést is levontak. Például hogy az Apple-hez beérkező felhasználói adatkérések száma közel 500 százalékkal nőtt 2013 óta, és az almás cég ennek eleget is tett. Ami viszont igazán meglepő: az Apple tartja fenn 2016 óta a legmagasabb közzétételi arányt, ez a 2016-os 76 százalékról 2021-re már 86 százalékra nőtt. Igaz viszont, hogy miközben más vállalatok közzétételi aránya 2022-ben nőtt, az Apple aránya 83 százalékra csökkent.

A részben vagy teljesen közzétett felhasználói adatkérések százalékos aránya (halmozott éves átlag)
Surfshark

A legtöbb kérés a fent említett cégekhez az Egyesült Államokban érkezett. Az elmúlt évtizedben itt minden 100. emberről kértek ki adatokat a hatóságok. Németország a második, Szingapúr pedig a harmadik helyen végzett.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!