szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kanadai kutatók egy hangalapú diagnosztikai eszközt fejlesztenek, hogy azok is meg tudják mérni a vérnyomásukat, akiknek ez a hagyományos módszerekkel nem kényelmes vagy nem is kivitelezhető.

Számos dologban segítheti az orvosok munkáját a mesterséges intelligencia – elég csak a mellrák kezelésére vagy épp a Parkinson-kór korai felismerésére gondolni. A kanadai Klick Labs most emeli a tétet: olyan mesterséges intelligenciát fejlesztett, amely képes megjósolni az ember vérnyomását a beszédét hallgatva.

A kísérletek során 245 ember két héten keresztül naponta hatszor rögzítette a hangját. Ehhez a Klick Labs által fejlesztett mobilalkalmazást használták, amely a hangmintán elemezte, hogy szóba jöhet-e a magas vérnyomás az egyes alanyoknál. A háttérben futó gépi tanuló algoritmusok olyan a hang olyan finom jellemzőit vizsgálták, mint például a hangmagasság változékonysága, hogy minél pontosabban tudja a rendszer előre jelezni a magas vérnyomást.

A nőknél 84, a férfiaknál 77 százalékos pontosságot ért el az alkalmazás.

Yan Fossat, a Klick Labs alelnöke és az IEEE Access című tudományos lapban megjelent publikáció vezető szerzője szerint a technológiának köszönhetően még egyszerűbbé válhat a vérnyomás monitorozása, az előrejelzésnek köszönhetően pedig még azelőtt kezelni lehet a problémát, hogy az bajt okozna.

Az Egészségügyi Világszervezet által gyakran csak „néma gyilkosnak” nevezett hipertónia, vagyis a magas vérnyomás a világ népességének több mint 25 százalékát érinti. A legfőbb probléma, hogy az érintettek nagy része nem is tudja, hogy ettől a problémától szenved, a diagnosztizálatlanok többsége pedig az alacsony jövedelmű országokban él. Emiatt sokan nem férnek hozzá a rendkívül fontos szűrővizsgálathoz, az otthoni vérnyomásmérő eszközökről már nem is beszélve.

Magas vérnyomás: Több mint egymillió ember adatait átnézve megtaláltak a vérnyomás 2000-nél is több genetikai jelét

Aki valóban egészségesen él, azzal is előfordulhat, hogy a vérnyomása magas. Kár bosszankodni ezen, londoni kutatók ugyanis egy sor új génhelyet fedeztek fel az emberi genomban, amelyek befolyásolják a vérnyomást. Ez pedig azt is jelenti, hogy a genetika még inkább befolyásolja, hogy kinek mit mutat a vérnyomásmérője.

Ezen változtatna a Klick Labs. A fejlesztés azért is ígéretes, mert egy korábbi vizsgálat már arra jutott, hogy hasonló módszerrel a 2-es típusú cukorbetegség is kimutatható.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!