szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A baktériumok segíthetnek lebontani a veszélyes örök vegyi anyagokat, bár a módszer még nem tökéletes, de ígéretes.

A baktérium szó hallatán kevesen gondolnak valami pozitívra, pedig vannak jótékony változataik is, például a bélrendszerben. Azonban most újabb pozitív képességükre derült fény: segíthetnek lebontani az úgynevezett örök vegyi anyagokat (PFA).

Ezek a rákkeltő anyagok egyre komolyabb problémát jelentenek; súlyos terhet jelentenek a környezet számára, valamint komoly fenyegetést az egészségre – mégis, egyre több helyen bukkannak fel a csapvízben és a palackozott vizekben egyaránt.

A tudomány is keresi a megoldást, hogyan lehetne megszabadulni tőlük, és egy váratlan lehetőség erre épp a baktériumok formájában érkezhet. Ezek ugyanis egyszerűen elfogyaszthatják, és lebonthatják őket.

Ezzel kapcsolatban a Labrys portucalensis F11 nevét lehet érdemes feljegyezni, ez lehet ugyanis a hős baktérium, ami elvégzi ezt a feladatot. A Buffalói Egyetem kutatói rájöttek: az F11 képes megrágni a PFA-kat, szétbontva azok erős kötéseit is – derül ki a Science of The Total Environment tudományos folyóiratban publikált megállapításokból.

Mint vizsgálataikból kiderült: 100 nap alatt még a perfluoroktán-szulfonsavat is 90 százalékban le tudta bontani az F11, ami az egyik legmakacsabb PFA-szennyezőanyag.

Ezekkel gyorsan kiszűrhetők a vízből a rákot okozó örök vegyi anyagok

Egyre nagyobb mennyiségben vannak jelen a vizekben a rendkívül lassan lebomló vegyszerek, és ez óriási egészségügyi és környezeti probléma. A Bath Egyetem kutatói 3D-nyomtatással olyan kis kerámiarácsokat készítettek, amelyek víztisztítással segíthetnek e gond orvoslásában.

Mint a BGR kiemeli: a legtöbb módszer csak eltávolítja vagy csapdába ejti a PFA-kat, és nem megsemmisíti. Az F11 azonban egy rendkívül hatékony eszköznek tűnik e célra, mert megeszi, ezáltal pedig átalakítja ezeket a veszélyes anyagokat.

A módszer azonban nem tökéletes, emeli ki az eredményeket összegző BGR. A Labrys portucalensis F11 ugyanis lassú, jelenleg hónapokba telik neki, míg megeszi és lebontja a PFA-kat – és akkor „teljesít” a legjobban, ha semmi más nem zavarja.

A szakemberek ugyanakkor optimisták, és már vizsgálják, hogyan lehetne gyorsítani a folyamatot – például azzal, hogy közvetlenül a szennyezett helyszínen vetik be. Hogy ez mennyivel lehet hatékonyabb, az a jövő zenéje.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!