Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint világszerte minden ötödik ember szenved valamilyen daganatos megbetegedésben, 2050-re az újonnan diagnosztizált esetek számának ijesztő mértékű, 77 százalékos növekedése várható. Magyarországon a KSH adatai szerint évente több mint 70 ezer új daganatos megbetegedést diagnosztizálnak, és évi 33 ezer haláleset köthető a betegséghez. Az Európai Bizottság által kiadott adatok szerint lakosságarányosan hazánkban halnak meg a legtöbben daganatos betegség következtében az EU-ban: Magyarországon a daganatos halálozás kis híján harmadával haladta meg az EU-s átlagot 2021-ben.
Ezeket az adatokat annak kapcsán idézi fel a rákkutatással és gyógyszerfejlesztéssel foglalkozó HYD közleménye, hogy a cég kutatócsoportjának friss eredményei fontos fejleménynek tekinthetők a rákterápiában. A tudósok a Biomedicines című folyóiratban publikált tanulmányuk elkészítéséhez 2649 daganatos beteg adatait dolgozták fel, elsődlegesen a betegek várható túlélését elemezve. Az utánkövetéses vizsgálatban a csökkentett deutériumtartalmú víz (deuterium-depleted water, DDW) kiegészítő alkalmazása többszörösére növelte a betegek várható élettartamát.
A cikkben ismertetett kritériumok teljesülése esetén a medián túlélés 11,6 év volt. Ez közel ötszöröse a magyarországi daganatos populáció várható, 2,4 éves medián túlélési idejének.
A kutatás legjelentősebb eredménye, hogy a deutériummegvonás kiegészítő alkalmazásával a daganatos halálozások számát világszerte 75–80 százalékkal lehetne csökkenteni. Magyarország vonatkozásában ez azt jelenti, hogy az évi 33 ezer halálesetet jelentősen, kilencezer alá, akár hatezerre lehetne csökkenteni.
Ahhoz, hogy a csökkentett deutériumtartalmú víz alkalmazása beépülhessen a rákkezelés protokolljába, további, placebo-kontrollos klinikai vizsgálatok megerősítő eredményei szükségesek. A DDW kiegészítő alkalmazása a daganatos halálozás csökkentésén túl a várható élettartam megnöveléséhez, a daganatos betegségek megelőzéséhez is jelentős mértékben hozzájárulhat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.