szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A horvát gazdasági minisztérium ismét visszavonta a Mol érdekeltségébe tartozó horvát INA kutatási engedélyeit a Száva folyó és Horvátország északnyugati környékén található földgáz-, és kőolajlelőhelyekre.

Az INA többségi tulajdonosát, a magyar Molt meglepte a két koncesszió visszavonása. A cég álláspontja szerint Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter döntése diszkriminatív és kárt okoz az INA-nak, közvetve pedig a Molnak is. A horvát gazdasági minisztérium másodjára fosztotta meg a koncesszióktól az INA-t.

A Jadranka Kosor vezette kormány idején, 2011. július 29-én vonták meg a 2010. december 30-án odaítélt koncessziókat, az akkori indoklás szerint azért, mert a vállalat még az előkészítő munkálatokat se kezdte meg az olajkutatásokhoz.

Az INA bírósági eljárást kezdeményezett a horvát gazdasági minisztérium ellen a koncessziók elvesztése után. A horvát legfelső bíróság idén szeptember 11-én döntött úgy, hogy érvényteleníti a Száva környékén található koncessziók elvételét, és szeptember 18-án hasonló döntést hozott az északnyugati mezők ügyében is. A harmadik, a Dráva koncesszió ügyében a bíróság még nem döntött.

A gazdasági minisztérium képviselői már akkor jelezték, hogy kitartanak a koncessziókat megvonó döntés mellett, újra összegyűjtik a szükséges bizonyítékokat és ismét elveszik a kutatási engedélyeket az olajvállalattól.

Az INA szerdán kiadott nyilatkozatában a legfelső bíróság döntésére hivatkozva hangsúlyozta, hogy jogilag megalapozatlan a gazdasági minisztérium újabb döntése, és bírósági eljárást kezdeményez. Kiemelte, hogy több mint három év elteltével sem tudta megvalósítani az előkészített, mintegy egymilliárd kuna értékű projektjeit a két térségben, ami veszteséget okozott úgy az INA-nak, mint az állami és a helyi költségvetéseknek.

Reagálásában Ferencz I. Szabolcs, a Mol-csoport társasági kapcsolatok ügyvezető igazgatója jelezte, hogy a magyar olajipari vállalatot meglepte a horvát gazdasági miniszter döntése, mert a horvát legfelsőbb bíróság nemrég mondta ki, hogy a gazdasági minisztérium 2011-ben minden alap nélkül, igaztalanul vette el ezen kutatási engedélyeket. 

"Másfelől viszont egyáltalán nem vagyok meglepődve azon, hogy a miniszter ismét olyan kulcsfontosságú befektetésekről kész lemondani, amelyek hozzájárulhatnának a horvát GDP bővüléséhez. A horvát gazdasági miniszter, Vrdoljak úr már többször bebizonyította, hogy előszeretettel okoz kárt az INA-nak és rajta keresztül a Mol-csoportnak, még akkor is, ha eközben saját országát is kár éri. A Mol elutasítja ezt az önkényes, a piaci verseny szabályait felrúgó, diszkriminatív viselkedést" - írta szerdán kiadott közleményében Ferencz I. Szabolcs. 

A Kosor-kormány döntése előtt az INA volt az egyedüli cég, amely jogosult volt olajlelőhelyek utáni kutatásokat végezni Horvátországban. A koncessziók megvonása után a horvát kormány nyilvános tendereztetési eljárások alkalmazására tért át a kutatási jogok kiosztásánál, ezekre már külföldi vállalatok is adhattak be ajánlatokat.

A horvát sajtó 2011-ben azt írta, hogy az INA által elveszített koncessziós területen nagyjából akkora mennyiségű szénhidrogén-tartalék található, mint amennyit az előző 50 évben összesen kitermeltek Horvátországban. Csak földgázból mintegy 80 milliárd köbméterre becsülik a felszín alatt lévő mennyiséget.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

175%-kal nagyobb, 236%-kal tovább él: tükrös-trükkös módszerrel mentik a fákat

175%-kal nagyobb, 236%-kal tovább él: tükrös-trükkös módszerrel mentik a fákat

Megszűnik a Pénzügyminisztérium

Megszűnik a Pénzügyminisztérium

Sarki fény és napraforgók – videóra vették 2024 éjszakáit

Sarki fény és napraforgók – videóra vették 2024 éjszakáit

Vasbevitel és vaspótlás: ne keverje össze!

Vasbevitel és vaspótlás: ne keverje össze!