Így irányítanak társadalmakat és cégeket a világban
Van-e hasonlóság Magyarország és Svájc között? Igen, mindkét országban alapvetően cinikusak és bizalmatlanok az emberek a mindenkori vezetőkkel szemben, de míg Svájcban emiatt nagyon erős fékek és ellensúlyok épültek be a döntéshozatali rendszerbe, ezzel szemben Magyarországon a kapcsolati tőke a legfontosabb döntésbefolyásoló. Ahágy kultúra, annyi fajta vezetési stílus van, és ez a cégekre is igaz.
A különböző kultúrák miatt radikális különbségek vannak az egyes országokban működő vezetési stílusok között, és ez a cégvezetésre is igaz. Az üzleti vezetéskultúra sokszor letükrözi az államhatalmi berendezkedést. A beosztottak lojalitását vagy bizalmát a vezetés felé nagyban befolyásolják az adott ország és nép történelme. A brit nyelvész Richard Lewis szerint a cégek nemzetközi sikerének kulcsa az, hogy megértsék és megismerjék az egyes országok vezetői – ezzel együtt döntéshozatali, döntés-befolyásolási, tárgyalási, üzleti – kultúráját. Az ázsiai országokban például a vezetési stílust egy körrel ábrázolja, amiben a konszenzus a legfontosabb szabály, ezzel szemben az USA-ban piramis alakú, ahol a megrendelés a csúcsról indul és a végrehajtás az összes szintet érinti.
Richard Lewis egy teljes könyvet (Cross-Cultural Communication: A Visual Approach címmel) szentel a témának, a Business Insider pedig ebből jelentett meg egy cikket, amelyben számos ország vezetési és döntéshozatali struktúráját mutatják be, ebből mutatunk most be néhány példát.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!