Ön is ezekbe a családokba szeretett volna születni
Tudta, hogy a Novartis, a Samsung, a Volkswagen vagy a Roche mai napig az alapító családok tulajdonában van? Bemutatjuk a legnagyobb világmárkákat, amelyeknél az örökösök beleszülettek a tutiba.
A Business Insider összeállítást közölt a világ legnagyobb olyan cégeiről, amelyek többségi tulajdona jelenleg is családi kézben van, ebből válogattunk néhányat.
Novartis – teljes piaci értéke: 279 milliárd dollár
A svájci Novartis, jelenleg a világ egyik legnagyobb gyógyszercége, amely 1996-ban jött létre a Sandoz és a Ciba-Geigy egyesüléséből. A Sandozt 1886-ban alapította Edouard Sandoz és a család tulajdonában jelenleg is jelentős mennyiségű Novartis-részvény van. A Sandoz Family Foundation a cég legnagyobb részvényese, elnöke, Pierre Landolt pedig a Novartis igazgatóságának tagja.
Roche – teljes piaci értéke: 254 milliárd dollár
A szintén svájci gyógyszercéget 1896-ban alapította Fritz Hoffmann – La Roche. Az első komoly sikert a Sirolin nevű köhögéscsillapítóval érték el, amely részben egy új hatóanyag és a hozzáadott narancsíznek köszönhetően annyira népszerű lett, hogy 60 éven keresztül forgalmazták. A Bloomberg szerint Hoffmann leszármazottai , a Hoffman-Oeri család birtokolja a részvények felét, a család nyolc tagja ráadásul milliárdos, köztük van Andreas Oeri és André Hoffman is, mindketten a gyógyszercég igazgatóságának tagjai.
Walmart – teljes piaci értéke: 241 milliárd dollár
Sam Walton 1962-ben alapította az amerikai Wal-Mart Store-t, amely ma a világ egyik legnagyobb kiskereskedelmi cége, és volt olyan év, amikor az árbevétele alapján a világ legnagyobb vállalata volt. Ha a Walmart ország lenne, akkor a GDP-je alapján a 33-ik legnagyobb lenne. A részvények fele a mai napig a Walton család kezében van a Walton Enterprises nevű cégen keresztül. Ez a tulajdonosi részesedés elég ahhoz, hogy az örökösök a világ leggazdagabb emberei közt legyenek.
Facebook – teljes piaci érték: 225 milliárd dollár
A Facebook története 2003-ban kezdődött a Facemash nevű, egyetemisták számára kitalált társasági oldallal, amelyet Adam D'Angelo – Mark Zuckerberg legjobb középiskolai barátja – hozott létre. A programnak olyan sikere lett, hogy használóinak száma rövidesen a százezret is meghaladta. A honlap népszerűségének hatására írta meg Mark Zuckerberg a CourseMatch programot, ami aztán a Facebook létrehozásához vezetett. A Facebook 2004. február 4-én indult, 2012-ben pedig a felhasználók száma elérte az 1 milliárdot. Jelenleg a Zuckerberg család birtokolja a részvények egyharmadát.
Anheuser-Busch InBev – teljes piaci érték: 197 milliárd dollár
A világ legnagyobb söripari vállalata 2008-ban jött létre, az InBev és az Anheuser egyesülésével – az InBev pedig 2004-ben alakult az Interbrew és a Companhia de Bebidas das Américas fúziójával. A belga-brazil cég legnagyobb részvényese Jorge Paulo Lemann, aki nem mellesleg Brazília leggazdagabb embere. Lemann partnerei Carlos Sicupira és Marcel Hermann Telles – a három férfi összesen a részvények 26 százalékát birtokolja.
Oracle – teljes piaci érték: 192 milliárd dollár
Larry Ellison 1977-ben alapította az Oracle-t, jelenleg is ő a cég elnöke és technológiai igazgatója. Ellison az USA harmadik leggazdagabb embere. Bár ő és gyerekei a főbb részvényesek, a szoftvercég irányítását várhatóan nem valamelyik családtag veszi át, ugyanis Megan és David inkább a filmproduceri szakmát választotta.
Samsung Electronics – teljes piaci értéke: 174 milliárd dollár
A Samsungot 1938-ban alapította Byung-Chull Lee, a koreai Taeguban. A cégcsoport most is a Lee család tulajdonában van. A jelenlegi elnök Lee Kun-hee, egyetlen fia, Jay-yong veszi át majd a csoport zászlóshajónak számító Samsung Electronicsot, valamint a konszern többi elektronikai és pénzügyi érdekeltségének, például a Samsung Life Insurance Co., biztosítótársaságnak az irányítását. A tervek szerint az elnök legidősebb lánya, a Shilla szállodaláncot irányító Boo-jin venné át a szálloda üzletág mellett az építőipari és a nehézvegyipari üzletágat. Az elnök kisebbik lánya, Seo-hyun pedig a divat és a média üzletág vezetését viheti majd.
Volkswagen – teljes piaci érték: 120 milliárd dollár
A Volkswagen többségi tulajdonosa a Porsche Automobil Holding, ezen belül is a Piëch–Porsche család. Bár a Porsche csak 2005-ben lett a konszernben többségi tulajdonos, a Porsche és a Volkswagen név már régóta összefonódik, hiszen Ferdinand Porsche volt az a fejlesztő, aki megtervezte az első Vollswagent – kifejezetten Hitler utasítására. A Führer egy olyan népautót kért, ami olcsó, egyszerű, de megbízható, így született meg a legendás bogárhátú. A Porsche család öt tagja ül ma a konszern igazgatóságában, a cég óriás márkái között van egyebek között az Audi és a Bentley is.
Nike – teljes piaci érték: 88,2 milliárd dollár
Phil Knight 1964-ben Bill Bowermannal alapította a céget, és ő volt mostanáig a Nike arca is,a múlt hónapban azonban jelentette be, hogy jövőre visszavonul. Helyét fia, Travis veszi át. Knight vagyona a Forbes magazin szerint 25 milliárd dollár.