szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tudta, hogy a Novartis, a Samsung, a Volkswagen vagy a Roche mai napig az alapító családok tulajdonában van? Bemutatjuk a legnagyobb világmárkákat, amelyeknél az örökösök beleszülettek a tutiba.

A Business Insider összeállítást közölt a világ legnagyobb olyan cégeiről, amelyek többségi tulajdona jelenleg is családi kézben van, ebből válogattunk néhányat.

Novartis – teljes piaci értéke: 279 milliárd dollár

A svájci Novartis, jelenleg a világ egyik legnagyobb gyógyszercége, amely 1996-ban jött létre a Sandoz és a Ciba-Geigy egyesüléséből. A Sandozt 1886-ban alapította Edouard Sandoz és a család tulajdonában jelenleg is jelentős mennyiségű Novartis-részvény van. A Sandoz Family Foundation a cég legnagyobb részvényese, elnöke, Pierre Landolt pedig a Novartis igazgatóságának tagja.

AP

Roche – teljes piaci értéke: 254 milliárd dollár

A szintén svájci gyógyszercéget 1896-ban alapította Fritz Hoffmann – La Roche. Az első komoly sikert a Sirolin nevű köhögéscsillapítóval érték el, amely részben egy új hatóanyag és a hozzáadott narancsíznek köszönhetően annyira népszerű lett, hogy 60 éven keresztül forgalmazták. A Bloomberg szerint Hoffmann leszármazottai , a Hoffman-Oeri család birtokolja a részvények felét, a család nyolc tagja ráadásul milliárdos, köztük van Andreas Oeri és André Hoffman is, mindketten a gyógyszercég igazgatóságának tagjai.

Walmart – teljes piaci értéke: 241 milliárd dollár

Sam Walton 1962-ben alapította az amerikai Wal-Mart Store-t, amely ma a világ egyik legnagyobb kiskereskedelmi cége, és volt olyan év, amikor az árbevétele alapján a világ legnagyobb vállalata volt. Ha a Walmart ország lenne, akkor a GDP-je alapján a 33-ik legnagyobb lenne. A részvények fele a mai napig a Walton család kezében van a Walton Enterprises nevű cégen keresztül. Ez a tulajdonosi részesedés elég ahhoz, hogy az örökösök a világ leggazdagabb emberei közt legyenek.

Facebook

Facebook – teljes piaci érték: 225 milliárd dollár

A Facebook története 2003-ban kezdődött a Facemash nevű, egyetemisták számára kitalált társasági oldallal, amelyet  Adam D'Angelo – Mark Zuckerberg legjobb középiskolai barátja – hozott létre. A programnak olyan sikere lett, hogy használóinak száma rövidesen a százezret is meghaladta. A honlap népszerűségének hatására írta meg Mark Zuckerberg a CourseMatch programot, ami aztán a Facebook létrehozásához vezetett. A Facebook 2004. február 4-én indult, 2012-ben pedig a felhasználók száma elérte az 1 milliárdot. Jelenleg a Zuckerberg család birtokolja a részvények egyharmadát. 

Anheuser-Busch InBev – teljes piaci érték: 197 milliárd dollár

A világ legnagyobb söripari vállalata 2008-ban jött létre, az InBev és az Anheuser egyesülésével – az InBev pedig 2004-ben alakult az Interbrew és a Companhia de Bebidas das Américas fúziójával. A belga-brazil cég legnagyobb részvényese Jorge Paulo Lemann, aki nem mellesleg Brazília leggazdagabb embere. Lemann partnerei Carlos Sicupira és Marcel Hermann Telles – a három férfi összesen a részvények 26 százalékát birtokolja.

Oracle – teljes piaci érték: 192 milliárd dollár

Larry Ellison 1977-ben alapította az Oracle-t, jelenleg is ő a cég elnöke és technológiai igazgatója. Ellison az USA harmadik leggazdagabb embere. Bár ő és gyerekei a főbb részvényesek, a szoftvercég irányítását várhatóan nem valamelyik családtag veszi át, ugyanis Megan és David inkább a filmproduceri szakmát választotta.

Samsung Electronics – teljes piaci értéke: 174 milliárd dollár

A Samsungot 1938-ban alapította Byung-Chull Lee, a koreai Taeguban. A cégcsoport most is a Lee család tulajdonában van.  A jelenlegi elnök Lee Kun-hee, egyetlen fia, Jay-yong veszi át majd a csoport zászlóshajónak számító Samsung Electronicsot, valamint a konszern többi elektronikai és pénzügyi érdekeltségének, például a Samsung Life Insurance Co., biztosítótársaságnak az irányítását. A tervek szerint az elnök legidősebb lánya, a Shilla szállodaláncot irányító Boo-jin venné át a szálloda üzletág mellett az építőipari és a nehézvegyipari üzletágat. Az elnök kisebbik lánya, Seo-hyun pedig a divat és a média üzletág vezetését viheti majd.

AFP / Alexander Klein

Volkswagen – teljes piaci érték: 120 milliárd dollár

A Volkswagen többségi tulajdonosa a Porsche Automobil Holding, ezen belül is a Piëch–Porsche család. Bár a Porsche csak 2005-ben lett a konszernben többségi tulajdonos, a Porsche és a Volkswagen név már régóta összefonódik, hiszen Ferdinand Porsche volt az a fejlesztő, aki megtervezte az első Vollswagent – kifejezetten Hitler utasítására. A Führer egy olyan népautót kért, ami olcsó, egyszerű, de megbízható, így született meg a legendás bogárhátú. A Porsche család öt tagja ül ma a konszern igazgatóságában, a cég óriás márkái között van egyebek között az Audi és a Bentley is.

Nike – teljes piaci érték: 88,2 milliárd dollár

Phil Knight 1964-ben Bill Bowermannal alapította a céget, és ő volt mostanáig a Nike arca is,a múlt hónapban azonban jelentette be, hogy jövőre visszavonul. Helyét fia, Travis veszi át. Knight vagyona  a Forbes magazin szerint 25 milliárd dollár.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

A nyugati demokrácia válságának egyik oka a nem eléggé szabályozott digitális média, írja a Guardian

A nyugati demokrácia válságának egyik oka a nem eléggé szabályozott digitális média, írja a Guardian

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Az azeri légitársaság szerint külső behatás miatt zuhant le az utasszállító repülőgép

Az azeri légitársaság szerint külső behatás miatt zuhant le az utasszállító repülőgép

A száguldó vonatból kiugorva lett öngyilkos egy mozdonyvezető Franciaországban

A száguldó vonatból kiugorva lett öngyilkos egy mozdonyvezető Franciaországban