szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A cégek rendszerint belefutnak abba, hogy csak egy gyártói audit során derül, hogy az általuk használt ingyenes szoftver nem is ingyenes – és akkor sem, ha aki letöltötte, az váltig állítja, hogy de hát otthon sem fizetek érte.

Az egyik gyakori oka a licenchiánynak – ami ráadásul rossz esetben egy gyártói auditon derül ki –, hogy a telepítést végző azt gondolta, hogy egy ingyenes programot rak fel a gépre, amiből semmi kára nem lehet a cégnek – derül ki a IPR-Insights független tanácsadó felméréséből.

Csakhogy ami ingyenes a magánszemélyeknek, az vállalati használatra általában fizetős. A probléma általában az, hogy nem megfelelő ember végzi a telepítést, nem végeznek szoftvergazdálkodást a vállalatnál, a legrosszabb esetben pedig a program igénylője, a munkavállaló az, aki a saját érdekében telepít ilyen alkalmazásokat, amihez ráadásul még jogosultságot is kap a rendszergazdától.

Íme öt szoftver, amelyek ingyenesnek tűnnek, hiszen magánszemélyeknek azok is, de amint egy céges gépre másznak fel, megsértik a szerződésben foglaltakat, és ketyeg a képzeletbeli stopper, amit rossz esetben egy auditor csap majd le.

AVG

Az AVG free antivirus igen népszerű megoldás a felhasználók körében. A gyártónak számos terméke van, ezek közül nyilván az ingyenes verzió a leginkább vonzó, ami akár Windows 10-es PC-re, Macre, okostelefonra és tabletekre is elérhető. Természetesen az ingyenes verziónak vannak bizonyos korlátai, ezek szerényebb képességeket, alacsonyabb prioritású update-elést, a telefonos vagy e-mailes támogatás hiányát jelentik, és még egy nagyon fontos dolgot: a licenc kizárólag otthoni használatra érvényes, egyetlen számítógépre, kereskedelmi célra azonban nem használható fel.

Ez azt jelenti, hogy természetesen simán feltelepül céges számítógépre is, csak épp onnantól fogalmunk sincs, mennyit fizettet velünk a szoftver tulajdonosa, ha megtalálja a példányokat nálunk. Pontosabban, sejtésünk lehet, hiszen ilyenkor nincsenek kedvezmények, csak a listaár.

AVAST

Az Avast Free Antivirus 2016 szintén népszerű a felhasználók körében és ez a csomag is otthoni használatra vonatkozik. A cég weboldalán külön kategóriában találjuk a vállalati csomagokat, amik 33,99 euróról indulnak, de az olyan megoldás, ami védi a vállalati gépeket és szervereket, a SharePoint-okkal együtt, már 159,95 euró 5 számítógépre, egy évre.

Irfanview

Már 1996 óra velünk van, pontosabban csak a windowsos felhasználókkal. Így aztán nem csoda, hogy éppen ez az egyik első alkalmazás, amit az otthoni számítógépe után a cégesre is feltesz az alkalmazott, ha jogosultságot kap erre. Pedig az ingyenes használat csak nem-kereskedelmi célra érvényes, a kereskedelmi cél pedig nem csak azt jelenti, hogy az alkalmazást közvetlenül olyan termék létrehozására használják, amit eladnak. Tágabb értelemben indirekt bevételnövelő eszközként is értelmezhetik azt a tevékenységet, aminek része akár csak egy egyszerű képkicsinyítés.

Az Irfanview ingyenes ezen túl oktatási célú használtra, tehát iskolákban, múzeumokban és könyvtárakban, valamint jótékonysággal foglalkozó vállalatoknál. Minden egyéb esetben a Bécsben élő, bosnyák származású Irfan Skiljannak kell írni a weboldalon keresztül egy e-mailt, amiben ajánlatot kérhet bárki a cége számára a licenc vásárlására

Teamviewer

Ha távoli irányításról, távoli asztalról vagy webkonferenciáról van szó, akkor a Teamviewer alkalmazás neve mindig előkerül – de ez is csak otthoni, nem kereskedelmi célú használatkor ingyenes. A weboldalon részletezik is, mit értenek magáncélú használat alatt: ha már munkával kapcsolatos ügyben tartja a kapcsolatot két fél, az bizony a fizetős kategória. Ezen túl az ingyenes letöltőgombon is feltüntetik, hogy kizárólag magáncél esetén kattintható. A legolcsóbb Business csomag jelenleg 138 200 forintról indul.

VMware Player

Az egyik legelterjedtebb virtualizációs szoftver, aminek segítségével egy adott operációs rendszer alatt egy másikat futtathatunk, virtuális számítógépeket létrehozva – legyen szó Windowsról vagy Linuxról. Az üzleti vagy nonprofit célok is kereskedelmi céloknak tekintendőek a VMware-nél. Diákok, iskolák csak akkor használhatják ingyenesen a programot, ha tagjai a VMware Academic Programnak.

Fontos lenne tudni, mik a szabad felhasználás szintjei, és hogy ami ingyenesnek látszik, valójában mikor számít tényleg annak. A leggyakrabban ezekkel a kategóriákkal lehet találkozni:

•             Szabad szoftver: tetszőleges ideig ingyen használható bárki számára, bármilyen célból

•             Freeware: tetszőleges ideig ingyen használható korlátozott célra, például otthoni használatra

•             Shareware: ingyen használható egy meghatározott ideig vagy bizonyos felhasználási formák teljesüléséig, az adott feltétel teljesülése után alacsony díjat kér a használatért

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Búcsú: Adele nem tudja, mikor lép fel újra

Búcsú: Adele nem tudja, mikor lép fel újra

Egyedül kószált egy kisgyerek Kazincbarcikán, a rendőrök segítettek rajta

Egyedül kószált egy kisgyerek Kazincbarcikán, a rendőrök segítettek rajta

A DK nem szavazza meg Vitézy Dávidot főpolgármester-helyettesnek

A DK nem szavazza meg Vitézy Dávidot főpolgármester-helyettesnek

A világhírű amerikai író 42 éves volt, amikor összejött egy 16 éves lánnyal

A világhírű amerikai író 42 éves volt, amikor összejött egy 16 éves lánnyal