Az IT-cégek a legkelendőbbek
1,5 milliárd dollárért adtak-vettek tavaly cégeket Magyarországon. Bár a bővülő tranzakciós piac a cégek versenyképességének javulását is jelenti, az ügyeletek többsége belföldön történik, és a legnagyobbat persze az állam vásárolta.
Az elmúlt hat év legjobb eredményét érte el tavaly a magyar M&A (összeolvadás és felvárás) piac. A lezárt tranzakciók alapján 2015-ben Magyarországon 130 ügylet jött létre, ez 27 százalékkal magasabb, mint az előző évben – derül ki az EY felméréséből. A tranzakciószámot tekintve a régióban Magyarország a negyedik helyen áll, míg a hazai M&A-piac becsült értéke meghaladta az 1,5 milliárd dollárt.
Az állam vásárolta a legnagyobbat
A legnagyobb bevásárlás az állam nevéhez köthető, ez pedig a Budapest Hitel- és Fejlesztési Bank felvásárlása több mint 685 millió dollárért, a vevő pedig az MFB csoport tagja, a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. volt.
A magánszektort nézve a 2015 legnagyobb tranzakciója a Partner in Pet Food felváráslása volt, a céget a brit Pamplona Capital Management vette meg 343 millió dollárért. A második helyen a magyar LogMeln tranzakciója áll, a magyar IT cég ugyanis 110 millió dollárért vásárolta fel az amerikai LastPass-t. Ez azért is kiemelkedő, mert az IT és technológiai szektorban a tranzakciók átlagértéke „csak” 9,4 millió dollár, így a LogMeln bevásárlása messze a legnagyobb volt ebben a szegmensben. A harmadik helyen a Fornetti felvásárlása van, a franchise pékség 65,7 millió dollárért kelt el, a vevő pedig a svájci Aryzta AG.
Az IT cégek a legkelendőbbek
A legtöbb M&A-t lebonyolító |
Idehaza a legtöbb fúziót (kilencet) tavaly a Concorde MB Partners zárta le. A tranzakciós tanácsadó cég tavaly októberben maga is összeolvasztással jött létre, a Concorde Vállalati Pénzügyek és az MB Partners csapatának tavaly októberi összeolvasztásával. |
A befektetők számára legvonzóbb IT és technológiai szektor ezen belül is a felhőalapú számítástechnikai, az adatvédelemi és a pénzügyi IT szoftverek, valamint a biotechnikai cégek számítanak a legnépszerűbb befektetéseknek. A már említett LastPass-felvásárlás mellett a szektor másik fontos akvizíciója a Portfolion és az OTP által közösen megvalósított Szallas.hu.
Az energetikai és bányászati szektorban 17 tranzakciót zártak tavaly, ezek közül a legnagyobb a MOL általi norvégiai Ithaca Petroleum Norge AS felvásárlása volt 60 millió dollárért.
A magyarországi M&A-piacot továbbra is a belföldi ügyletek uralják, tavaly 61 százalékban a célvállalat és a vevő is magyar társaság volt. A külföldi vevők közül az amerikai és németországi befektetők 6-6 üzlettel a legtöbb tranzakciót zárták. Összesen nyolc Magyarországról külföldre irányuló felvásárlást hoztak nyilvánosságra, amelyek közül kettő Lengyelországban, egy-egy pedig Romániában, Szerbiában, Boszniában és Hercegovinában, Norvégiában, Pakisztánban és az Egyesült Államokban történt.
Miről olvasna még? Miről hallgatna előadást? Köszönjük, hogy válaszával segíti munkánkat!