Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az ENSZ Betéti Társaságnak eddig sem volt sok értelme. Szíria bebizonyítja, hogy most sincs.

Miközben éppen tetőfokára hág a háború és a mészárlás Szíriában, miközben a rezsim éppen visszafoglalta Damaszkuszt, és mind a kormánycsapatok, mind a lázadó fegyveresek (jórészt iszlamisták) a civilek életben maradását, épségét tekintik az elképzelhető legkevésbé érdekes szempontnak, nem egészen két hét múlva lejár az ENSZ megfigyelőinek szíriai missziója. Mission not accomplished, mi a magunk részéről megyünk, jó napot.

Hosszabításról vagy harmadik félidőről nincs tudomásunk, így is már a július 20-án meghosszabított 30 napos időszak második felében járunk. És hogy miért vonulnak ki? Mert vezetőjük szerint "a feltételek nem adottak a szíriai ENSZ-megfigyelők munkájának folytatásához", éspedig azért nem adottak, mert "minél inkább folytatódik az erőszak, annál nehezebb az UNSMIS számára, hogy végezze megfigyelői tevékenységét." Persze, hogyan is lehetne békét fenntartani, ha nincs béke? A háború fenntartására meg vannak ott elegen.

Tehát, hogy értsük: az az erőszak folytatódik, amit nekik ott elvileg megfigyelniük kellene, a munkájuk szerves részeként - ha már megakadályozni nem tudják és mivel mandátumuk nincs rá, nem is akarják. Maga a megfigyelt tevékenység akadályozza tehát a munka szakszerű elvégzését, az erőszak megfigyelését, de van itt egy másik aspektus is: lehet, hogy mégsem a megfigyelés a feladatuk, hanem az események hotelekből, műholdas tévéken (mondjuk CNN-en) történő követése. Erre utal legalábbis Gérard Araud francia ENSZ-nagykövet kifakadása, mely szerint "miért tartsunk Szíriában olyan megfigyelőket, akik idejük 95 százalékában szállodájukban tartózkodnak?"

A kérdés különösen annak fényében legitim, hogy éppen az ENSZ-erők mandátumának eredeti utolsó hónapja, július volt a legvéresebb hónap a szíriai őrületben: több, mint 4200 embert gyilkoltak meg, nagy többségük civil volt. A tavaly márciusban kirobbant véres polgárháborúnak eddig 21 ezer halottja van. Az időnként megtámadott (mit vártak?) ENSZ-csapatok pedig idejük 95 százalékában szállodájukban tartózkodnak, reméljük, legalább a tévé működik a damaszkuszi vagy aleppói Holiday Inn-ben.

Több szót valószínűleg nem érdemes az egyesült nímandokra vesztegetni - ha nem lett volna még az a jellemző apróság, hogy napokkal ezelőtt Ban Ki Mun főtitkár Srebrenicában és Szarajevóban is éles szavakkal hívta fel a világ figyelmét arra, hogy véget kell vetni a szíriai vérontásnak, meg kell menteni a civilek életét, elismerve azt is, hogy "azt a nemzetközi közösséget, amely Boszniában kudarcot vallott a népirtás megakadályozásában", most Szíriában teszik próbára.

Igen, így teljes a kép ENSZ-ileg: odaküldeni kéksisakost valódi mandátum és fegyver (!) nélkül, siránkozni, hogy nehéz a meló terepen, majd évekkel a genocídium után morális szónoklatot tartani arról, hogy de jó lett volna, ha, és ma viszont akadályozzuk meg. Vagy legalább váltsunk utazási irodát.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!