szerző:
-leslie
Tetszett a cikk?

Nem kéne erőltetni ezt a békemenetesdit. Csak a baj van vele. Képes a legrosszabbakat előhozni isten bárányaiból.

Itt van rögtön turulba született Bayer Zsolt esete, aki már megint majdnem agytolulást kapott, és a következő felütéssel kezdte a menettel kapcsolatos értekezését: „Soha életemben nem gondoltam volna, hogy ennyire ostobák, és ekkora gazemberek. Pedig ennyire ostobák és ekkora gazemberek.”

Mielőtt bárki is azt feltételezné, hogy a galamblelkű szerző a menet résztvevőit magasztalná a jelzőkkel, gyorsan megnyugtatok mindenkit: természetesen nem. Az ostobák és gazemberek halmazát azok alkotják Bayer fejében, akik veszik a bátorságot, és egyáltalán meg merik kérdőjelezni, hogy mennyien is voltak a vonuláson, illetve a Kossuth téren. Túlbecsült-e a Pintér-féle „hivatalos” szám, mint Matolcsyé az ősmagyar agysebészekéről, vagy maga a megtestesült örök állandó.

De ne legyünk cinikusak! Régi és furmányos matematikai feladvány ez, amelynek megfejtésén – hogy röpül az idő – idestova már egy évtizede munkálkodnak a nemzet kis matematikusainak baráti körei. Igazából csak Bolyai Farkas, esetleg egy általános iskolai másodikos számtantanár lehetne a megmondója annak, hogy miért is jön ki időről időre más eredmény a lázasan osztó-szorzó csapatoknak.

2002-ben, a két választási forduló közötti emlékezetes Kossuth téri dzsemborin turulba született Rákai Philip még lelkesen osztotta meg országgal-világgal, miszerint kétmillióan biztosították feltétlen hűségükről a Kedves Vezetőt. Ezért is okozott csalódást, hogy az idén januári békemenet befutójakor turulba született Bencsik András csak egymilliós hadról beszélt, hogy azután „soha nem hazudó” vezénylőtábornoka szerényen 400 ezer bárányának mondjon köszönetet videoüzenetében.

Megvolt valahára az alaptörvényre hajazó, gránitszilárdságú végeredmény, amit Pintér tábornok leképzett október 23-ra is, abból baj csak nem lehet. Végre megnyugodni látszottak a kedélyek, örömmel csaptak egymás tenyerébe a torzsalkodó polgári matematikus műhelyek, és erre tessék: az ostobák és gazemberek már megint kezdik – ráncolta össze homlokát Bayer, s nem volt rest új megoldóképlettel előrukkolni.

A jövő évi matematikai Nobel-díjra méltán pályázó Bayer szerint ugyanis, a Kossuth teret már zsúfolásig megtöltő 90 ezres tömegre érkezett meg a 150 ezres menet, ami ugyebár már 240 ezer, de ezt Zsoltunk deriválta 340 ezerre, bár többen is emlékeztették arra, hogy deriválni csak mértékkel szabad, ellenkező esetben árt az egészségnek, kiváltképp a májnak és az agysejteknek. A deriválás hibás voltára amúgy az M1 felvételei is bizonyítékul szolgálhatnak: Kossuth tér + 20 méter Alkotmány utca, ami tényleg megfelelhet durván 80 ezer ember jelenlétének, életszerűen ennyi ember fér el 30 ezer négyzetméteren.

A matematika ennyire egyszerű. Ezen még az sem változtatna, ha turulba született volna. De nem született, hála istennek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!