szerző:
hvg.hu/OS
Tetszett a cikk?

A békemeneteket is szervező CÖF-CÖKA arra kéri a törvényalkotást, hogy "a jóhiszeműség elve mellett ne engedje el továbbra sem a bajba jutott devizaalapú hitelesek kezét".

"A CÖF-CÖKA üdvözölte a kormány devizaalapú hitelesekkel kapcsolatos eddigi döntéseit. Megállapításunk szerint e tárgykörben az Országgyűlés által meghozott törvények tükrözik a társadalmi szolidaritást, ugyanakkor tiszteletben tartják a jogállamiságot. Nem felejthetjük azonban, hogy az árfolyam kockázat viselése terén tovább kutatható a bankok teljes körű tájékoztatási kötelességének elmulasztása és emögött a tisztességtelen nyereségszerzés motívuma is felsejlik" - közölte a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány pénteken.

A békemeneteket is szervező CÖF-CÖKA arra kéri a törvényalkotást, hogy "a jóhiszeműség elve mellett ne engedje el továbbra sem a bajba jutott devizaalapú hitelesek kezét". A Kúria történelmi jelentőségű jogegységi határozatában az árfolyamkockázat körében is nyitva hagyta a peresítés lehetőségét - írják. Azt javasolják, hogy az induló perekben a károsultak kapjanak teljes vagy részleges költségmentességet, az eljárások legyenek soron kívüliek, a bizonyítási terhet a bankokra telepítsék, a megfelelő tájékoztatást ők biztosítsák, az elszámolást pedig az MNB a legszigorúbban felügyelje, bírságoljon.

"Kiállunk amellett, hogy az érintett nagy társadalmi csoport követeléseit a jogalkotás és jogalkalmazás segítségével a bankok irányába segíteni kell" - közölte a CÖF-CÖKA vezetősége.

Mint arról beszámoltunk: a 2020 végéig, vagyis a hat éven belül lejáró devizahitelek forintosítását tenné opcionálissá egy bizottsági módosító javaslat, amelyet csütörtöki ülésén fogadott el az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának kormánypárti többsége. Egy másik elfogadott módosítás az eredeti javaslatnál kedvezőbb kamatokat biztosít az átváltás utáni hitelekre.

A Házban ma 9 órától vitáznak a devizahitelek átváltásáról. A kormány indítványa alapján a devizahitelek forintosítása a Kúria döntésének időpontja óta eltelt időszak átlagárfolyamán vagy a 2014. november 7-én jegyzett napi MNB-árfolyamon történik majd, a két érték közül a devizahiteles számára kedvezőbb árfolyamot köteles a bank alkalmazni. Az említett időszakban az euró árfolyama 308,97, a svájci franké 256,60, a japán jené pedig 2,163 forint volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!