szerző:
nyüzsi
Tetszett a cikk?

Imígyen szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium: A befektetési ajánlású államadós-osztályzatának megvonása az euró...

Imígyen szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium:

A befektetési ajánlású államadós-osztályzatának megvonása az euró válságáról szól, Magyarország szenvedő alanya az Unió elleni pénzügyi támadásoknak. (Ez érdekes, a legutóbbi leminősítéskor még abba az irányba voltunk kommunikálva, hogy „a magyar Kormány nem tudja azt másképp értelmezni, mint a Magyarország elleni pénzügyi támadások részeként.” Valószínűleg a következő leminősítést már a marslakók Föld elleni inváziójaként fogják interpretálni, no, de tovább.)

A S&P mostani döntése jól láthatóan nem a magyar gazdaság és pénzügyi rendszer tényeinek értékelésén alapul, hanem a dollárövezet erősödésében és az eurózóna gyengítésében érdekelt piaci szereplők nyomásgyakorlása. Emellett a S&P szándékosan figyelmen kívül hagyta azt is, hogy az elmúlt időszakban kedvező irányú változás következett be az értékelés alapjául szolgáló mérőszámokban. (Valamint eltekintettek attól is, hogy a Videoton a legutóbbi négy bajnokiját megnyerte, ráadásul ebből egyet 3-, a másikat 7-0-ra!)

Az elmúlt egy év alatt hozott intézkedések eredményei már láthatóak. (Ez igaz, Simicska Lajosnak nem megy rosszabbul, viszont ezekkel a „mérőszámokkal” mégis valami gond lehet, mert a minisztérium szükségét érzi tovább boncolgatni a kérdést.] A jelenlegi kedvezőtlen irányú elmozdulás az adósságrátában a forint árfolyamának átmeneti, a nemzetközi események által okozott gyengülésére vezethető vissza. Amint a forint árfolyamában korrekció következik be, az adósságráta újra gyors csökkenésnek fog indulni. (Újra gyors csökkenésnek fog indulni – ez a fordulat önmagában briliáns, ám mi a halál gereblyéjétől következne be korrekció a forint árfolyamában, ha a kormány egyetlen olyan tényezőről sem hajlandó tudomást venni, amely az árfolyamokat befolyásolja?]

Más.

Szintén tegnapi, de az előzőtől teljesen független hír, hogy a kormányfő az adófizetők pénzéből fenntartott apparátus egyik legnagyobb egységének élére, az évente 500-600 milliárd forint fölött diszponáló Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vezetőjének kérte föl Németh Lászlónét. A hölgyről fogalmunk sincs kicsoda, annyit lehet tudni, hogy a Magyar Fejlesztési Banknál dolgozik, de az állami pénzintézet azt közölte az Origoval, hogy minisztériumi utasításra nem adhatják ki az életrajzát.

Akkor ennek fényében olvassuk el még egyszer a Standard & Poor’s közleményét: „A magyarországi politikai keretrendszer előrejelezhetősége tovább gyengül, ami kedvezőtlen hatással van Magyarország középtávú növekedési lehetőségeire. A gyengülés részben azon kormányzati akciók eredménye, amelyek véleményünk szerint megkérdőjelezik az ellenőrző intézmények függetlenségét és áttekinthetetlenné teszik a környezetet a befektetők számára.”

Ennyi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!