szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai védelmi minisztérium az első cáfolatok után hétfőn elismerte, hogy titkos hírszerzési részleget hozott létre. Az új alakulat feladata, hogy információkkal lássa el a hadsereg alakulatait és különleges műveleti erőit.

A Pentagon illetékesei szerint a Stratégiai Támogató Részlegnek (SSB - Strategic Support Branch) a létrehozását azok a változások indokolták, amelyeket a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrortámadások indítottak el - hangoztatták a Pentagon illetékesei és elutasították azokat a feltételezéseket, hogy Donald Rumsfeld védelmi miniszter a Központi
Hírszerző Ügynökség (CIA) háta mögött, a kongresszus megkerülésével rendelte el az SSB megalakítását. 

Hús-vér hírszerzők

Súlypontáthelyezés

Stratégiaváltást javasolt az Irakba vezényelt amerikai csapatok számára egy amerikai tábornok, aki szerint az amerikai alakulatok tevékenységének súlypontját a harci cselekményekről a jövőben az iraki biztonsági erők támogatására kellene áthelyezni. A javaslatot Gary Luck nyugalmazott tábornok fogalmazta meg, aki a Pentagon megbízásából az elmúlt időben Irakban felmérte és értékelte az Egyesült Államok ott alkalmazott katonapolitikáját. A Pentagon szóvivője szerint az iraki biztonsági erők a jövőben nagyobb felelősséget vállalnak majd magukra a hadműveletek lefolytatásában. Ezzel párhuzamosan csökkenni fog az amerikai alakulatok (ez irányú) szerepvállalása, s bővül tanácsadói, illetve kiképzői tevékenységük.

A The Washington Post és a The New York Times című napilap a hét végén adott hírt a titkos Stratégiai Támogató Részlegről, amelyet Donald Rumsfeld utasítására alakítottak meg azzal a céllal, hogy csökkentsék a Pentagon csaknem teljes függőségét a Központi Hírszerző Ügynökségtől az ellenség soraiba beszivárgó hús-vér hírszerzőkkel (vagyis nem műholddal, csúcstechnológiával) végzett információgyűjtés területén, amelyet szakmai bikkfanyelven "humán hírszerzésnek" neveznek.  

A nevük elhallgatását kérő illetékesek hangsúlyozták, hogy a Pentagon kihallgatói, nyelvészei és más szakértői már két éve tevékenykednek alkalomszerűen Irakban és Afganisztánban, fontos szerepük volt Szaddám Huszein iraki exelnök 2003. decemberi elfogásában, most pedig a Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA) alárendeltségébe tartozó Stratégiai Támogató Részlegben tízfős rajokba szervezik őket külföldi bevetésre és mindezt a CIA tudomásával és közreműködésével végzik.

Az illetékesek leszögezték, hogy a kongresszust tavaly értesítették a tervről, a részleg nevét azonban időközben megváltoztatták, ezért a tárca képviselője aznap a kongresszusba ment, hogy tájékoztassa a törvényhozókat a félreértések elkerülése végett.

Nem voltak elegen a terepen

Stephen A. Cambone
Stephen A. Cambone, a Pentagon hírszerzési ügyekben illetékes államtitkára több mint egy órás megbeszélést folytatott a szenátus katonai bizottságának a vezetőivel. A szenátus és a képviselőház hírszerzési bizottságának a tagjai is magyarázatot kértek a Pentagontól. Demokrata párti törvényhozók hangsúlyozták, hogy támogatják azt a célt, hogy az amerikai katonákat pontos értesülésekkel segítsék a terepen, a részleg létrehozása azonban számos tisztázandó kérdést vet fel.

A 2001. szeptember 11-i New York-i és washingtoni terrortámadásokat kivizsgáló bizottság bírálta a CIA-t, amiért nem volt elég hírszerző a terepen, és bürokratikus akadályok nehezítik az értesülések megosztását a 15 szervezetet számláló hírszerző közösségen belül.

John McCain republikánus párti szenátor hétfőn közölte, hogy a szenátus elé viszi az ügyet és úgy vélte, hogy a részleg a CIA teljesítményével kapcsolatos kudarcérzet terméke. A hatásköri villongások régi keletűek a fegyveres erők átalakítására törekvő Donald Rumsfeld tárcája és a CIA között, amit kiélezett a hírszerző közösség átszervezése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Szándékosan járatna le mecseteket a Pentagon?

A dezinformáció alkalmazásáról és mértékéről folyik magas szinten vita a Pentagonban a The New York Times értesülése szerint. A lap forrásai szerint a titkos propaganda magában foglalhat külföldi lapokban elhelyezett újsághíreket vagy hamis dokumentumok terjesztését, hamis honlapok készítését az Amerika-ellenes mecsetek és vallási iskolák lejáratására.

MTI Világ

Kínzásokat tárt fel a Pentagon hírszerzése

Újabb, Irakban, Afganisztánban és a kubai Guantánamón fogva tartottak ellen elkövetett nagyszámú visszaélést írnak le washingtoni hírszerzési jelentések, amelyeket a legnagyobb amerikai emberjogi szervezet, az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója (ACLU) szerzett meg és tett közzé.

hvg.hu Világ

A Pentagon Irán megtámadását tervezi

Sajtóértesülések szerint a Bush-adminisztráció titkos kémtevékenységet folytat Irán területén, hogy tisztább képet kapjon az ország fegyverkészleteit illetően, egy esetleges támadást előkészítendő.

MTI Világ

A Pentagon letiltatta az Iszlám Dzsihád honlapjait?

Az Iszlám Dzsihád palesztin szélsőséges szervezet kedden megvádolta az amerikai védelmi minisztériumot azzal, hogy a Pentagon bezáratta a terrorszervezet négy honlapját, amiért az az izraeli megszállással szembeni palesztin ellenállást támogató anyagokat tartalmazott.

MTI Világ

A Pentagon új hírszerző részleget hozott létre

Új hírszerzési részleget hozott létre az amerikai védelmi minisztérium, hogy csökkentse a Központi Hírszerző Ügynökségtől (CIA) való függőségét - jelentette vasárnap a The Washington Post.

MTI Világ

A Pentagon újabb csapatokat küld Irakba

Irakba küldi az amerikai hadsereg a 82. légi szállítású hadosztály egységeit, hogy a január végére tervezett általános választások előtt növelje az országban a biztonságot – közölte Washingtonban egy amerikai tiszt.