szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A bajok forrása emberi gondatlanság, túlfejlesztett turizmus, rablóhalászat, egyedülálló fajok irtása, mértéktelen urbanizáció. Francesco Bandarin, az UNESCO Világörökség Központjának igazgatója egy kutatócsoport élén tervet dolgozott ki e bajok "gyógyítására".

A Galapagos-szigetek - 13 nagy és 40 kicsi, vulkanikus eredetű sziget az Egyenlítő magasságában, csaknem ezer kilométerre Ecuador nyugati partjától - súlyos betegek. Tömegesen ölték meg az óriásteknősöket, iguánokat. Vészesen csökken a bálnák, a tonhalak száma, mert nem tartják be a halászati rendeleteket és kétszer annyi a halászok száma, mint amennyi megengedett. A turisták csónakkal, olajjal és egyéb hulladékkal szennyezik a vizet, horgonyaikkal felsértik a medret.

Az ott lakók száma 28 ezerre szaporodott, ami a végső határ. A turisták által az 1970-es években bevitt idegen növények, főként kúszó növények elfojtják az őshonosokat. Sok kárt okoznak a szintén kintről bekerült kecskék, vörös hangyák, egerek, macskák, amelyek megeszik az iguán-tojásokat.

A professzor és csapata a szigetek megmentéséhez szükségesnek tartja ezeknek az idegen állatoknak a fizikai megsemmisítését, amely bizonyára nem fog tetszeni az állatvédőknek, de a kormányok és a tudományos közösségek egyetértenek.

Javasolja továbbá, hogy évente százezernél több turistát ne fogadhassanak a szigetek. Ez nyilván érzékenyen fogja érinteni azokat, akik második Kanári-szigeteket szeretnének belőlük csinálni. A mentési terv júliusban kerül a világörökség gondozásával megbízott kormányközi bizottság elé - írta az olasz Corriere della Sera című napilap.

Sajnos a csapat nem tudott gyógyírt ajánlani az olyan nagy katasztrófák ellen, amelyeket a hajószerencsétlenségek okoznak. Ilyen volt például 2001-ben a Jessica nevű olajszállító katasztrófája, amikor egymillió liter olaj kiömlése okozott máig ható károkat.
   
Charles Darwin csaknem két évszázaddal ezelőtt e szigetek faunáját és flóráját tanulmányozva dolgozta ki fejlődéselméletét. Az 1978-ban a világörökség részének nyilvánított hely most félő, hogy a veszélyeztetett örökségek listáján köt ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bírál az ÁSZ a környezetvédelmi uniós támogatások kapcsán

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) bírálja az európai uniós csatlakozás előtt futó ISPA környezetvédelmi program magyarországi megvalósítását, ugyanakkor kedvező irányú változást tapasztal az integrációt követően rendelkezésre álló Kohéziós Alap támogatásainak lekötésénél - derül ki az ÁSZ összegzéséből.

Gazdaság

"Környezetvédelemre alig van pénz, azt is pazaroljuk"

Sajnálatos, hogy az üdítőgyártók és a kiskereskedők lobbijának sikerült felpuhítania a pillepalackok és a sörösdobozok után fizetendő termékdíjakról szóló törvényjavaslatot - véli Bartus Gábor (36 éves) környezetgazdász, aki szerint ennél is nagyobb baj, hogy nem vagy buta rendszerben fizetnek a károkozók a környezet terheléséért.

MTI Világ

Környezetvédelmi kérelmet nyújtott be az RMGC

Benyújtotta tervezett ciántechnológiás verespataki aranykitermelésének környezetvédelmi kérelmét benyújtotta a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC). A kanadai-román cég 450 millió dollárt kíván a térségben beruházni.