szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német parlament felsőháza, a Bundesrat is elfogadta pénteken az európai alkotmányt. Ezzel Németország a kilencedik ország, amely ratifikálta a szerződést.

Két héttel korábban az alsóház, a Bundestag nagy többséggel hagyta jóvá az alkotmányt, a jóváhagyáshoz mindkét házban kétharmados többségre volt szükség. A ratifikációs okmányt még Horst Köhler államfőnek is alá kell írnia.

Németország a ratifikálási folyamat lezárásával jelzést akar küldeni Franciaországnak, ahol vasárnap tartanak döntő fontosságú népszavazást az uniós alkotmányról. Jelenleg az ellenzők száma nagyobb, mint az igenlőké, de tetemes a bizonytalanok száma. Az alkotmány jövő évi hatályba lépéséhez mind a 25 EU-országnak ratifikálnia kell a dokumentumot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Elkészült az EU alkotmányos szerződésének tervezete

Az Európa jövőjével foglalkozó konventben készült új tervezet szerint az EU-nak több évre választott elnöke és külügyminisztere lenne, az Európai Bizottság kétszintűvé alakulna, a kül- és biztonságpolitikában pedig megmaradna a tagállamok vétójoga. A konvent küldöttei hétfőn és kedden több részletben kapták kézhez az immár teljes tervezetet, amelyet a gyűlés elnöksége a múlt héten szövegezett meg, Valéry Giscard d'Estaing elnök irányításával.

Kult

Kinek az Istene szerepeljen az EU alkotmányában?

A keresztény egyházak egy Athénban megrendezett tanácskozáson minden eddiginél határozottabban követelték, hogy a készülő uniós alkotmányban legyen "világos utalás Európa keresztény gyökereire". A javaslat ellenzői szerint egy ilyen lépés hívőkre és nem hívőkre, illetve keresztényekre és nem keresztényekre osztaná az unió polgárait, a támogatók azonban úgy vélik: a hivatkozás hiányában "kétségessé válhat Európa keresztény identitása". Ön hogyan vélekedik a kérdésről?

Vélemény

Szent-Iványi István az EU alkotmányról

Az Európai Parlament nemrég nagy többséggel hagyta jóvá az európai alkotmányt, de azt még 23 országnak kell ratifikálnia. Milyen következményekkel jár a jóváhagyás, és mivel az elutasítás? Erről kérdeztük Strasbourgban Szent-Iványi Istvánt, az Európai Parlament magyar liberális delegációjának vezetőjét.

MTI Világ

Az Európai Parlament megszavazta az EU alkotmányát

Az elutasító szavazatukkal kisebbségbe került, a nemzeti szuverenitást hangsúlyozó képviselők tiltakozó plakátokkal ("az alkotmány Európa halála"), fújozással, illetve az Internacionálé eléneklésével fejezték ki elégedetlenségüket.