szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hadszíntéri atomfegyverekkel mérne csapást Izrael az iráni nukleáris létesítményekre, és már el is készültek az erről szóló titkos tervek - írta a Sunday Times, amelynek forrásai szerint azonban az Egyesült Államok aligha járulna hozzá egy ilyen támadáshoz. Egy izraeli illetékes "abszurdnak" nevezte a lap felvetését. Irán óva inti Izraelt minden katonai akciótól, s válaszcsapást helyez kilátásba, amennyiben az mégis bekövetkezik.

A vezető vasárnapi brit lap izraeli katonai forrásokat idéző beszámolója szerint két izraeli légi század gyakorolja alacsony hatóerejű atomtöltettel felszerelt bunkertörő bombák bevetését. A Sunday Times megjegyzi: ez lenne az első nukleáris támadás azóta, hogy az Egyesült Államok 1945-ben atombombát dobott Hirosimára és Nagaszakira. A lap értesülése szerint az iráni célpontok ellen bevetendő izraeli fegyverek hatóereje egyenként a hirosimai bomba tizenötöde lenne.

A tervek szerint először hagyományos töltetű, lézervezérelt bombák ütnének rést a föld alatti létesítmények falán, és rögtön ezután mini atomrakétákat lőnének ki a telepre. Ezek mélyen a felszín alatt robbannának, csökkentendő a radioaktív szennyeződés kockázatát. A Sunday Times által idézett izraeli források egyike úgy fogalmazott, hogy "egyetlen bevetés, egyetlen csapás, és vége az iráni atomprogramnak".

A brit lapnak felfedett támadási tervek elkészítését részben az sarkallta, hogy az izraeli hírszerzés, a Moszad értékelése szerint Irán két éven belül képessé válhat atomfegyver előállítására - áll a vasárnapi beszámolóban. Az izraeli hadvezetés a lap szerint a hagyományos fegyvereket már nem tartja elégségesnek a jól védett iráni dúsító létesítmények megsemmisítéséhez, mivel ezeket húsz méternyi beton és szikla alá építették.

A cikk szerint izraeli és amerikai illetékesek már többször megvitatták a katonai akció lehetőségét. Katonai elemzők úgy vélik: a tervek felfedése mögött az a szándék állhat, hogy nyomást gyakoroljanak Teheránra az urándúsítás leállítása végett, Amerikát fellépésre serkentsék, vagy megdolgozzák a világ közvéleményét az izraeli támadás előtt.

Több szakértő figyelmeztetése szerint ugyanakkor az iráni megtorlás egy ilyen támadás után a Nyugat olajellátásának felborításától a zsidó célpontok ellen világszerte elkövetett terrortámadásokig terjedhet.

Három célpontot szemeltek ki - állítólag

A Sunday Times szerint Izrael három olyan, Teherántól délre fekvő elsődleges célpontot azonosított, amely részese az iráni atomprogramnak. Az egyik Natanz, ahol több ezer centrifugát szerelnek fel urándúsítás céljára, a másik az Iszfahán melletti uránátalakító, ahol az iráni alelnök múlt heti nyilatkozata szerint alagutakban 250 tonna, dúsításhoz használt gázt tárolnak, a harmadik pedig az Arak melletti nehézvíz-reaktor, amely a jövőben elégséges plutóniumot termelhet egy atombomba elkészítéséhez.

A vasárnapi brit lap értesülése szerint izraeli harci pilóták az elmúlt hetekben Gibraltárig repültek, gyakorolva az iráni célpontok elleni 3200 kilométeres bevetést. A támadáshoz három lehetséges útvonalat vázoltak fel; az egyik Törökország felett vezetne.

Az amerikai védelmi minisztériumhoz közeli források ugyanakkor azt mondták: az Egyesült Államok aligha adná hozzájárulását hadszíntéri atomfegyverek bevetéséhez. Egyes washingtoni illetékesek kétségbe vonták azt is, hogy Izrael meg merné kockáztatni az Irán elleni támadást. 

"Vizes petárdák"

Az izraeliek úgy számolnak, hogy az Izrael elleni iráni katonai megtorlásnak határt szabna az újabb csapástól való félelem. Amerikai szakértők azonban a lehetséges következmények közé sorolják a széleskörű tiltakozó megmozdulásokat, amelyek megingathatják a Nyugat-barát iszlám rendszereket is. A Pentagon egyik tanácsadója emellett azt is valószínűsíti, hogy Irán esetleg megpróbálja lezárni a Hormuzi-szorost, amelyen a világ kőolajellátásának 20 százaléka halad át - írta a Sunday Times.

Egy névtelenséget kérő magas rangú izraeli illetékes "abszurdnak" nevezte a brit lap felvetését. Emlékeztetett arra, hogy a Sunday Times "már korábban is észre vétette magát e témában bombasztikus szalagcímekkel, amelyekről később kiderült, hogy csupán vizes petárdák".

Irán óva int 

Irán óva inti Izraelt minden katonai akciótól és figyelmezteti: egy ilyen lépés nem maradna válasz nélkül Teherán részéről - hangsúlyozta vasárnapi szokásos sajtótájékoztatóján Mohammad Ali Hoszeini iráni külügyi szóvivő, reagálva a Sunday Times értesülésére.
 
Az iráni szóvivő úgy vélekedett, hogy a Sunday Timesban megjelentek, amelyek Ehud Olmert izraeli kormányfőnek az izraeli atomfegyver létéről szóló beismerését követték, "csak megerősítik a világ közvéleménye előtt, hogy a cionista rezsim a legfőbb veszély, amely a világot és a térséget fenyegeti".

"Az ilyen nyilatkozatok és szájhősködések az iszlám köztársaság ellenségeinek gyengeségét bizonyítják és nem ingatják meg Irán eltökéltségét a nemzetközi szabályoknak megfelelő nukleáris tevékenységének folytatásában" - szögezte le Hoszeini.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Irán megkezdi a centrifugák telepítését

Irán vasárnap megkezdi 3000 urándúsító centrifuga telepítését Natanzban, válaszul az ENSZ Biztonsági Tanácsa előző nap elfogadott, szankciókat elrendelő határozatára - közölte Ali Laridzsáni atomügyekben illetékes iráni főtárgyaló a Kajhan című konzervatív teheráni napilapnak nyilatkozva.

MTI Világ

Irán: vizsgáljuk felül a NAÜ-vel való együttműködést!

Az iráni parlament megszavazta szerdán azt a törvénytervezetet, amely kötelezi a kormányt a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ) folytatott együttműködésének felülvizsgálatára, miután az ENSZ Biztonsági Tanácsa szankciós határozatot hozott a hét végén Teherán ellen az iráni atomprogrammal összefüggésben.

MTI Világ

Irán: csak papírfecni az ENSZ-határozat

Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök szerint a Nyugatnak bele kell törődnie, hogy együtt kell élnie az atomenergiát hasznosító Iránnal, az ENSZ Biztonsági Tanácsának büntetőintézkedéseket elrendelő határozatát pedig papírfecninek nevezte, amely nem oszthatja meg az iráni népet.

MTI Világ

Irán kiléphet az atomsorompó-szerződésből?

Egy konzervatív iráni lap arról szólította fel a teheráni vezetést, hogy lépjen ki az atomsorompó-szerződésből, amennyiben az ENSZ Biztonsági Tanácsa szankciókat fogad el Irán ellen nukleáris programja miatt.

MTI Világ

Irán bevetné az olajfegyvert

Teherán "önvédelmi fegyverként" használhatja olajexportját az atomprogramjával kapcsolatos nemzetközi vitában - mondta a félhivatalos Fars hírügynökségnek az ország olajipari minisztere, felszólítva az európai országokat: "tartózkodjanak a helytelen döntésektől", ha azt akarják, hogy az iráni olajexport folyamatos maradjon.

MTI Világ

Irán iratokat adott át a NAÜ-nek a natanzi erőműről

Irán több hónapi halogatás után dokumentumokat adott át a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőreinek a natanzi urándúsító létesítményében folyó munkáról - az erről szóló, csütörtökön lábra kapott híreket diplomáciai forrásból megerősítették.