Tetszett a cikk?

Sok lengyel újságíró már előre közölte: megtagadja, hogy felvilágosítást adjon a kommunista lengyelországbeli múltjáról, hiába válik kötelezővé ez a március 15-vel hatályba lévő átvilágítási törvény alapján.

Eddig csupán 27 ezer lengyel állampolgár volt köteles nyilatkozni arról, hogy együttműködött-e a lengyel állambiztonsági szolgálattal vagy sem, ez a szám a törvény hatályba lépésével becslések szerint négy-hétszáz ezerre nő majd. Újságírókon kívül a törvény többek közt iskolaigazgatókra, egyetemi docensekre és ügyvédekre is vonatkozik.
   
"Előbb megvárom előbb, vajon a munkaadóm felszólít-e, hogy tegyek eleget a törvénynek" - mondta Janina Paradowska, a Polityka című politikai magazin publicistája. A törvény ugyanis nem irányoz elő büntetést magáncégek által fogalalkoztatottak esetében. Az ilyen vállalatoknak "csupán" arra lesz lehetőségük, hogy elbocsássák olyan munkatársaikat, ha nem járulnak hozzá múltjuk átvizsgálásához. Ha sok újságíró tanúsítana elutasító magatartást, az tiltakozás lenne a jobboldali konzervatív Jog és Igazságosság párt (PiS) kormánya ellen, amely a 2005 évi választási kampányában megígérte a múlt feltárását. "Nem írok alá hűségnyilatkozatot a Negyedik Köztársaságnak" - jelentette ki Wojciech Mazowiecki, a Przekrój című lap újságírója, utalva a PiS-nek arra a törekvésére, hogy új, "Negyedik Köztársaságot" hozzanak létre.
   
Az újságírók egyelőre még külön-külön jelentik be tiltakozásukat, de az elégedetlenek közül egyesek már az
összehangolt fellépés szükségességét emlegetik. A nagy kiadók azonban eddig még nem nyilatkoztak arról, hogy miként fognak eljárni az átvilágításukat megtagadókkal szemben. Krystyna Mokrosinska, a Lengyel Újságíró Szövetség elnöke alapjában véve helyénvalónak tartja az átvilágítást, ugyanakkor hogy pontatlannak nevezte a
törvényt, legfőképpen azt, ahogyan a törvény meghatározza az "újságíró" fogalmát. 
   
"Ha jogi kötelezettség áll fenn, akkor annak az újságírók kötelesek eleget kell tenni" - szögezte le Jaroslaw Kaczynski miniszterelnök a Rzeczpospolita című lapnak nyilatkozva. Maguk a törvény megalkotói viszont azt hangoztatják, hogy az átvilágítást megtagadókat nem kell, sőt nem szabad megbüntetni. "Arra számítunk, hogy elegendő lesz az újságíró szövetségek nyomása" - mondta Krzysztof Zajac, a titkosszolgálat aktáit őrző Nemzeti
Emlékezés Intézete (IPN) jogügyi osztályának vezetője.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Tagadja ügynökmúltját Ján Sokol szlovák érsek

Írásos nyilatkozatban tagadta ügynökmúltját Ján Sokol, a szlovákiai római katolikus egyház pozsony-nagyszombati egyházmegyéjének érseke, akinek neve szerepel a kommunista államrendőrség, az StB mindenki számára szabadon hozzáférhető ügynökeinek listáján.

MTI Világ

Amerikában már tesztelik a "vetkőztető" átvilágítást

Egyelőre csak önkéntesekkel, de már tesztelnek az Egyesült Államokban egy különleges repülőtéri átvilágító berendezést; a hatóságok az utasokat "lemeztelenítő" készülékkel akarják kiszűrni az esetleges terroristákat.

MTI Itthon

Ügynökmúlt: közszereplők-e az egyházfők?

Elsőfokú ítéletet hirdet ma a Fővárosi Bíróság (FB) abban a perben, amelyet egy újságíró indított az állambiztonsági levéltárral szemben a főpapok közszereplői minősítésének megállapítása és esetleges ügynökaktáik nyilvánosságra hozása érdekében.

hvg.hu Vélemény

A szóvivő cáfolja ügynökmúltját

Vajda Péter, a polgári titkosszolgálatok szóvivője a hvg.hu-hoz eljuttatott üzenetében határozottan cáfolta, hogy az 50-es években az elhárításnak dolgozott volna. Előzőleg Paul Lendvai (alias Lendvai Pál) Bécsből adott telefoninterjúban a hvg.hu-nak megerősítette, hogy a Der Standardban írt cikkében szereplő V.J., „városszerte ismert újságíró-besúgó a sztálini érából” nem más, mint Vajda Péter.

Hét nap

LENGYEL ÁTVILÁGÍTÁS

Több ezer ember elbocsátásához vezethet a múlt pénteken a szejmben jóváhagyott új lengyel átvilágítási törvény.