szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csehországnak joga van bekapcsolódni az amerikai rakétavédelmi pajzs kiépítésébe, de szükség lenne arra, hogy ezt a problémát a NATO és a NATO-Oroszország Tanács is megvitassa – jelentette ki Gyurcsány Ferenc abban az interjúban, amelyet szerdán közölt a magyar miniszterelnökkel a legolvasottabb cseh napilap, a liberális Mladá Fronta Dnes.

"A cseheknek erre joguk van, ez kétségtelen. Problémának tekintem azonban, hogy ez a kérdés eddig mindig csak a kétoldalú tárgyalások témája volt" – válaszolt a Csehországba telepítendő amerikai radarállomással kapcsolatos kérdésre a "Szocialista magyar módra" című interjúban Gyurcsány.

"A mi álláspontunk egyszerű: úgy véljük, hogy ezt az ügyet (csehországi radarállomás és a lengyelországi rakétatámaszpont) politikai értelemben a NATO, valamint a NATO-Oroszország Tanács keretében is meg kell vitatni. Természetesen ez minket is érint" – fejtette ki a magyar álláspontot a miniszterelnök, aki Mirek Topolánek cseh kormányfő múlt heti magyarországi hivatalos látogatása idején nyilatkozott a cseh lapnak.

Arra a kérdésre, hogyan viszonyuljanak a közép-európai országok Oroszországhoz, Gyurcsány Angela Merkel, német kancellár álláspontját idézte: Amerika a szövetségesünk, Oroszország stratégiai partnerünk, s hozzátette: "Én is így gondolom."

A mai magyar belpolitikai viták gyökereit firtató kérdésre válaszolva Gyurcsány kifejtette: Az elmúlt hónapok valóban nagyon mozgalmasak voltak. Ennek egyik oka, hogy a magyar jobboldali párt nagyon nehezen viseli el már második választási vereségét. A vita lényege azonban jóval mélyebb, s nemcsak Magyarországot, hanem egész Közép Európát érinti. A vita lényege, hogy megnyíljunk-e a világ felé, korszerűsödjünk-e, vagy ellenkezőleg, maradjunk bezárva nemzetiségünk keretei között. "Magyarország ebben a kérdésben nagyon megosztott" – szögezte le a miniszterelnök, akit a lap életrajza alapján kemény, célratörő politikusnak minősít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A Pentagon sürgeti a kelet-európai rakétavédelem létesítését

Tíz elfogórakétát telepít a Pentagon Lengyelországba 2011-2012-ig, még mielőtt Irán nagy hatótávolságú rakétatechnológia birtokába jut - idézte Henry Obering altábornagyot, az amerikai Rakétavédelmi Ügynökség vezetőjét a The Washington Times pénteken.

MTI Világ

Európai rakétavédelmi pajzs a „lator államok” ellen

Európában egyre inkább tudatosul a "lator államok" jelentette fenyegetés - vélekedtek amerikai tisztségviselők, akik európai körútjukon támogatást próbáltak szerezni az amerikai rakétavédelmi rendszer Európába telepítéséhez.

MTI Itthon

A rakétavédelmi rendszerről tárgyalt Gyurcsánnyal Topolánek

Csehországnak joga van kétoldalú szerződést kötni az amerikai rakétavédelmi rendszerhez kapcsolódásról, ugyanakkor Prága nemcsak NATO-partnereivel, hanem Oroszországgal is konzultál a kérdésről. Ezt a cseh miniszterelnök mondta pénteken Budapesten sajtótájékoztatón, miután tárgyalt Gyurcsány Ferenc kormányfővel.

MTI Világ

Francia nem az amerikai rakétavédelmi tervre

Franciaország nem kíván részt venni az amerikai rakétavédelmi tervben - közölte hétfőn Brüsszelben a párizsi védelmi minisztérium egyik illetékese, Robert Ranquet, aki azt mondta, országa a nukleáris elrettentésben bízva próbálja magát megvédeni a lehetséges veszélyektől.