szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elmarasztalta Horvátországot csütörtökön az Emberi Jogok Európai Bírósága a roma és szinti népesség hátrányos megkülönböztetése miatt.

A strasbourgi testület határozatában helyt adott egy 44 éves roma férfi panaszának, akit 1999-ben bőrfejűek a nyílt utcán megtámadtak és összevertek. A férfinak több bordája eltört, egy hétig kórházi kezelésre szorult. Jóllehet az áldozat ügyvédje utalt rá, hogy az elkövetők rasszista indíttatású támadásokkal korábban már a rendőrség látómezejébe kerültek, sőt a megvert férfi egy barátja azonosította is az egyik támadót, a rendőrség mégsem vett őrizetbe senkit, és gyanúsítottakat sem hallgatott ki.

2002-ben már a horvát alkotmánybíróság is kérelmezte a nyomozás felgyorsítását, ám az ügy azóta is függőben van. Az emberi jogi bíróság szerint Horvátország nemcsak a hátrányos megkülönböztetés tilalmának szabályát szegte meg, de egyben megsértette a kínzás és a megalázó bánásmód tilalmát is. A testület döntése szerint  a zágrábi kormány köteles 8 ezer euró fájdalomdíjat fizetni az áldozatnak.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Munkahelyi diszkrimináció Magyarországon - körkép II.

Solt Ignác, középkorú roma férfi betanított munkásnak jelentkezett a Benteler Autótechnikai Kft.-hez. A felvételi beszélgetés után már tesztet sem írhatott, jelentkezését - az Egyenlő Bánásmód Hatóság határozata szerint - származása miatt utasították el. Az eset nem egyedi, a fogyatékkal élőket hasonlóképp diszkriminálja a munkaadók többsége. Kérdés, van-e esély arra, hogy a hátrányos helyzetű csoportokat integrálni lehessen a munkaerőpiacra?

MTI Világ

Rekordszámú nő dolgozik, virágzik a diszkrimináció

Még soha nem dolgozott ennyi nő a világban, de sok helyütt továbbra sem biztosítják nekik a férfiakkal egyenlő státuszt, alkalmazási és tanulási biztonságot -derül ki a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) jelentéséből.

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Munkahelyi diszkrimináció Magyarországon - körkép 1.

Miközben senki sem vitatja az „egyenlő munkáért egyenlő bért” igény jogosságát, a gyakorlatban számos példája van a munkahelyi diszkriminációnak. A bírósági perek száma ennek ellenére elenyésző. Az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz eddig beérkező 1000 panaszból 22 határozat, s mindössze egyetlen jogerős ítélet született. A többi vajon vaklárma volt? Sorozatunk első részében a nőkkel, melegekkel és idősekkel kapcsolatos eseteket vettük sorra.