szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Belgiumban megkezdődött hétfőn az új kormány megalakítását megelőző egyeztetési folyamat. II. Albert király fogadta a képviselőház és a szenátus eddigi elnökeit, Herman De Croot és Anne-Marie Lizint, majd megbeszélést folytatott Jo Vandeurzennel, az előző napi parlamenti választások nagy győztesének számító flamand kereszténydemokraták elnökével.


II. Albert valószínűleg ez utóbbi párt legfőbb politikusát, Yves Leterme flamand miniszterelnököt bízza majd meg a kormány megalakításával. Leterme hétfőn semmit sem árult el szándékairól, s csak annyit mondott: az uralkodó kezében van a kezdeményezés joga.

A választások vesztesei közé tartozó két eddigi kormánypártnál, a flamand és a vallon szocialistáknál viszont máris megszülettek az első döntések. A flamand szocialisták elnöke, Johan Vande Lanotte hétfőn bejelentette, hogy lemond tisztségéről, s hogy pártja ellenzékbe vonul.

A flamand szocialisták 1988 óta folyamatosan kormányon voltak, s Vande Lanotte a most vasárnapi választások előtt a miniszterelnöki poszt egyik fő esélyesének számított. Pártja azonban a közvélemény-kutatások előrejelzésére rácáfolva óriásit bukott, elveszítve képviselői helyeinek több mint egyharmadát.

A vallon szocialistáknál (PS) szintén ülésezett hétfőn a párt vezetése, amely úgy döntött: a dél-belgiumi nagyváros, Charleroi szocialista polgármesterének és polgármester-helyetteseinek le kell mondaniuk. Charleroi a PS egyik erősségének számít, ahol azonban az elmúlt egy évben sorra követték egymást a különböző korrupciós botrányok.  Mindez nagy szerepet játszott abban, hogy a PS teret veszített, 25 helyett csak 20 képviselővel rendelkezik majd a belga törvényhozás alsóházában. Ami talán még megrendítőbb számukra: 1945 óta először fordul elő, hogy nem ők számítanak Vallónia első számú pártjának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Flamand kereszténydemokraták nyerték a belga választást

Yves Leterme flamand miniszterelnök pártja, a flamand kereszténydemokrata párt (CD&V) rendelkezik majd a legtöbb képviselővel a belga parlamentben a vasárnapi választások után a majdnem végleges - a szavazatok 96 százalékos feldolgozottságán alapuló - hivatalos eredmény szerint.