szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Németország változatlanul érdekelt a Kínával való kapcsolatok erősítésében - hangsúlyozta kedden a berlini külügyminisztérium szóvivője azt követően, hogy Peking ismételten határozottan tiltakozott Angela Merkel német kancellár és a dalai láma vasárnapi, berlini találkozója miatt.

A szóbeli tiltakozással párhuzamosan a kínai külügyminiszter lemondta német kollégájával az ENSZ székhelyén erre a hétre kitűzött kétoldalú találkozóját, s még ezt megelőzően Peking "lefújt" egy Münchenbe tervezett, hagyományos kormányközi tanácskozást.

Mindennek ellenére a német kormány szóvivője a kancellár és a tibeti vallási vezető találkozóját "magától értetődőnek" nevezte, hangoztatva, hogy az nem befolyásolhatja a Kínával való kapcsolatokat. Értesülések szerint ez ügyben a kancellár külpolitikai tanácsadója külön is felhívta Kína németországi nagykövetét, emlékeztette őt Angela Merkel egy hónappal ezelőtti pekingi látogatására, s ezzel összefüggésben arra, hogy a német kormány a politikai és gazdasági együttműködés elmélyítésére törekszik.

Angela Merkel első német kancellárként fogadta Tibet 72 éves, indiai száműzetésben élő, szellemi, illetve vallási vezetőjét. Az előzetes kínai tiltakozások ellenére megtartott találkozót Berlinben hivatalosan magánjellegű eszmecserének minősítették. Merkel - mint utaltak rá - demonstrálni kívánta, hogy nagyra értékeli a dalai láma elkötelezettségét az emberi jogok és a vallásszabadság mellett, s ezeket az értékeket teljes mértékben magáénak is tekinti. A kancellár egyébként támogatásáról biztosította a dalai láma részéről kifejtett, Tibet autonómiájának elérésére irányuló erőfeszítéseit.

Német gazdasági körökben ugyanakkor érezhető az aggodalom amiatt, hogy a történtek nyomán Kína a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok - legalábbis átmeneti - korlátozása mellett dönt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!