Tetszett a cikk?

Akár két szavazásra is sor kerülhet november 25-én Romániában, a polgárok egyszerre választhatják meg európai parlamenti képviselőiket és vehetnek részt a választási rendszer módosításáról szóló népszavazáson.

Traian Basescu államfő akkor írja ki a referendumot, ha addig nem születik meg az egyéni választókerületes rendszert bevezető törvény. Basescu október 22-ig szabott határidőt a parlamentnek, hogy elküldje neki aláírásra az említett törvényt.

Az alkotmány szerint az államfőnek joga van referendumot kiírni országos jelentőségű ügyekben. A politikai erők nagy része ellentmondásosan viselkedett: szóban szinte mindenki támogatta a jelenlegi listás szavazási rendszer átalakítását egyéni választókerületes rendszerré, a háttérben azonban mintha sokan szándékosan ellene lennének. Az elmúlt hónapokban az illetékes szakbizottságban húzták-halasztották a kérdés rendezését.

Ez a testület most is csak Basescu ultimátumának hatására fogadta el a törvénytervezetet. Ez viszont még nem jelenti azt, hogy a jogszabály az államelnök által megszabott határidőig meg is születik. Sőt, sokan egyenesen lehetetlennek tartják.

Ha ez így van, akkor mindenképpen urnák elé szólítják az állampolgárokat, és szinte biztos, hogy a többség a választási reform mellett szavaz. Már csak azért is, mert Basescu a nép képviselőinek nagyobb felelősségvállalása érdekében szorgalmazta az egyéni választókörzetes rendszer bevezetését, ami a lakosság jelentős részének nagyon tetszik.

A liberális Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök szerette volna elkerülni a kettős szavazást, azzal érvelve, hogy a politikai erők kevésbé fognak összpontosítani az országot érintő európai témákra, és inkább a belpolitikai viták irányába terelik az emberek figyelmét.

Valójában pártpolitikai szempontokról van szó. Megfigyelők szerint Basescu az általa támogatott Demokrata Párt (PD) pozícióit szeretné erősíteni. Ha népszavazást ír ki, maga is kampányolhat, növelve a demokraták népszerűségét. Ebből a szempontból a PD-vel szembenálló minden párt ellenérdekelt a két választás összekapcsolásában. Nem sikerült azonban feloldani az ellentmondást: e politikusok „fáznak” ugyan egy esetleges november 25-i népszavazástól, mégis sokan közülük a törvény elfogadásának késleltetésével mindent megtettek érte.

Az elemzők szerint a román pártok nagy része ugyanis kevés olyan komoly politikus-jelöltet lenne képes felmutatni, akik az egyéni megmérettetés során is megállnák a helyüket. A liberálisokkal egy kormányban helyet foglaló Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) számára azért hátrányos az egyéni szavazókerületes rendszer, mert jelentősen csökkenhet parlamenti mandátumainak száma. Ennek ellenére támogatja a reformot, ha az megfelelő kompenzációs mechanizmus révén lehetővé tenné a kisebbségek, a kisebb pártok és közösségek számára is a bejutást.

Markó Béla, a szövetség elnöke mindenesetre jelezte: elvi okokból nem ért egyet a népszavazással, fölöslegesnek tartja azt, hisz nem kétséges, hogy a választók nagy többsége igennel szavaz majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Markó: fenn kell tartani a romániai magyarság egységét

Az Európai Parlamentben és a román törvényhozó testületben rengeteg a tennivaló a következő időszakban a romániai magyarság helyzetének javítása érdekében: az e közösségen belüli szolidaritás, egység és összefogás sorsa távlati kérdés, független attól, hogy nem jött létre a megállapodás a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a Tőkés Lászlót támogató szervezetek között – fejtette ki Markó Béla, a szövetség elnöke szombaton Marosvásárhelyen.

MTI Világ

Korrupció miatt lemondott a román mezőgazdasági miniszter

Korrupciós ügye miatt lemondásra kényszerült Decebal Traian Remes román mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter. A korrupcióellenes hatóság szerint Remes 15 ezer eurót fogadott el egy üzletembertől, akinek a miniszter pályázati kiíráson biztosított előnyt.

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Románia: egekbe szökő árak

Romániában már az uniós csatlakozást megelőzően elkezdtek fölfele kúszni az ingatlanárak, s bár pármilliós parasztházat még mindig találni, a városokban horribilis összegeket kérnek a lakásokért.