szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyolc évi kényszermunkára ítélte a n'djamenai büntető törvényszék szerdán az emberrablással vádolt hat francia állampolgárt. A bíróság az ügyben továbbá egy csádi és egy szudáni állampolgárt négy évi börtönre ítélt, két másik csádit pedig felmentett.

Előzőleg a  csádi büntető törvényszék főügyésze héttől tizenegy évig terjedő, kényszermunkával járó börtönbüntetést kért a Zoé Bárkája nevű francia civil szervezet tagjainak perében szerdán. Beassoum Ben Ngassoro főügyész indítványozta: a bíróság állapítsa meg a hat francia bűnösségét emberkereskedelemmel kapcsolatos gyermekrablási kísérlet, csalás, közokirat-hamisítás és "fizetés nélküli távozás" bűnében.

A hat francia péntek óta áll a bíróság előtt azzal a váddal, hogy 103  gyermeket akartak Csádból Franciaországba szállítani. A vádlottak szerint a gyermekek a szomszédos Szudánból, a polgárháború sújtotta Dárfúr tartományból származó árvák voltak.  Életkoruk 1-10 év között van.     

A csádi hatóságok október végén tartóztatták le a Zoé Bárkája tagjait. Előzőleg megakadályozták, hogy a csoport tagjai feltegyék a  szóban forgó 103 afrikai gyereket egy chartergépre, amelynek Franciaországba kellett volna szállítania őket.  Az afrikai ország illetékes szervei összesen 21 személyt vádoltak meg: a szervezet hat tagja és három újságíró ellen gyermekrablás és csalás, a szállításukra bérelt repülőgép hétfős legénysége, továbbá Ibrahim és három csádi állampolgár ellen pedig bűnrészesség gyanújával indult eljárás N,Djamenában. Az újságírókat és a gép legénységét időközben már elengedték, ők elhagyhatták Csádot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Gyermekrablás vagy koncepciós per Csádban

Vádat emelt egy csádi bíróság tizenhat európai ellen hétfő este többek között amiatt, hogy állítólag gyermekeket próbáltak meg elrabolni az afrikai országból.

MTI Világ

Az UNICEF is tájékozódik a csádi „gyermekrablásról”

A humanitárius szervezetek „egyelőre nem tudják”, hogy a Zoé Bárkája-ügyben szereplő 103, Csádból elszállítandó gyermek valóban árva-e, s hogy honnan származik – közölte az ENSZ Gyermekalapjának, az UNICEF-nek a szóvivője.