szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ausztrál kormány ma terjesztette elő a parlamentben azt a történelmi jelentőségű indítványt, amelyben ünnepélyesen bocsánatot kérnek az őslakosoktól azokért az igazságtalanságokért, amelyeket 1910-1970 között követtek el ellenük az egymást követő kormányok.

Kevin Rudd az első ausztrál
kormányfő, aki bocsánatot kért
© AP
A javaslat szövege szerint a canberrai törvényhozás bocsánatot kér a bennszülött lakosságtól, az ország legszegényebb és leginkább hátrányos helyzetű kisebbségétől "mélységes fájdalmukért", mindazért a "méltánytalanságért, megaláztatásért, amelyet korábbi kormányok és parlamentek politikája és az általuk bevezetett törvények okoztak nekik".

1910 és 1970 között mintegy 100 ezer, többségében "félvér" őslakos gyereket szakítottak el szüleiktől szövetségi törvényekre és a helyi államok jogszabályaira hivatkozva, amelyek úgy érveltek, hogy az őslakos közösség pusztulásra van ítélve, ezért jobb, ha a gyerekeket integrálják a társadalomba. A témakörben tíz éve végzett vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy az akkori gyerekek közül sokan tartós pszichikai károsodást szenvedtek családjuk és kultúrájuk elvesztése miatt.

A legutóbbi ausztrál miniszterelnök, John Howard úgy fogalmazott: „az elmúlt generációk hibáiért nem a maiak a felelősek”, ezért nem volt hajlandó kormánya nevében bocsánatot kérni. Ma azonban Kevin Rudd, az újonnan hivatalba lépett kormányfő választási programjához híven kiállt a parlament elé, hogy, mint fogalmazott: „eltávolítsanak egy sötét foltot Ausztrália lelkéről”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!