szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az 1989-es rendszerváltás utáni bolgár kormányok minisztereinek egyhatoda volt a kommunista titkosszolgálatok ügynöke vagy kollaboránsa egy jelentés szerint, amelyet szerdán tett közzé a titkos archívumok megnyitásával foglalkozó bizottság.

Ügynökdosszié
Ügynök, besúgó és tartótiszt - ha részletesen érdekli  az állambiztonsági szervek tevékenysége, lapozzon bele a hvg.hu  által összeállított Ügynök -dossziéba.
A jelentésben szereplő 107 név között van Zsan Videnov volt szocialista párti kormányfőé (1995-1997), s megtalálhatók benne egykori külügy-, belügy-, védelmi, kulturális és közigazgatási miniszterek. A jelenlegi kormány hét miniszterhelyettese is együttműködött a Darzsavna Szigurnoszttal, a kommunista állambiztonsági szolgálattal.

A bizottság megállapításai szerint a kommunizmus 1989-es bukása utáni bolgár kormányok 673 minisztere vagy miniszterhelyettese tartozott a polgári és katonai hírszerzéshez és elhárításhoz.

Egy 2006 decemberében elfogadott törvény előirányozza a kommunista titkosszolgálatok csaknem összes archívumának megnyitását, a volt ügynökök jogi felelősségre vonását azonban nem. A törvény kihirdetése óta a bizottság felfedte, hogy 140 képviselő, három volt alkotmánybíró és a legfelsőbb igazságügyi tanács 15 tagja dolgozott e szolgálatoknak.

Még Georgi Parvanov államfőt is a hírszerzéssel "együttműködők" között említi a jelentés, amit az érintett tagad. Saját magyarázata szerint azért szerepel e listán, mert hajlandó volt történészként véleményt mondani Macedóniáról az akkori külügyminisztériumnak.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Két lengyel alkotmánybírát ügynökmúlttal vádolnak

A lengyel parlament elnöke azzal vádolt meg két alkotmánybírót, hogy együttműködött a kommunista titkosszolgálattal. Az alkotmánybíróság éppen most vitatja meg az átvilágítási törvény alkotmányosságát.

MTI Világ

Kirúgták az ügynöklistát őrző intézetet

Létrejötte óta négyszer költözött, most ismét költözni kényszerítik Pozsonyban a Nemzeti Emlékezet Intézetét (ÚPN), ahol a kommunista államrendőrség ügynökeinek és a második világháború alatt fennállt szlovák fasiszta bábállam "árjásítóinak" a világhálón is hozzáférhető névjegyzékét őrzik.