szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szaúd-arábiai titkosszolgálat vezetőjének nyílt fenyegetőzésére állította le London 2006 végén a brit BAE Systems hadiipari csoport korrupciógyanús szaúdi ügyleteinek vizsgálatát - írta bírósági dokumentumokra hivatkozva a pénteki The Guardian.

Bandar bin Szultán tagadta, hogy
ajándékokat fogadott volna el
© AP
A vezető baloldali brit lap szerint - amely jó ideje közöl riportokat a BAE tranzakcióiról - a londoni felsőbíróságon feltárt, eddig titkos iratokból kiderül: Bandar bin Szultán herceg, a szaúdi trónörökös fia azzal fenyegette meg a brit kormányt, hogy "brit életek veszhetnek oda brit utcákon", ha a vizsgálat folytatódik a Gripen harci repülőgépek kelet-európai értékesítésében is érdekelt BAE Systems ügyében.

A súlyos csalások felderítésére szakosodott brit hatóság (Serious Fraud Office, SFO) 2004-ben kezdte vizsgálni a BAE ügyleteit, jórészt a The Guardian által feltárt bizonyítékok alapján.
 
Két évvel később azonban, komoly nemzetközi visszhangot keltve, a brit kormány leállíttatta az SFO vizsgálatát. Tony Blair akkori miniszterelnök annak idején "nemzetbiztonsági okokkal" indokolta az intézkedést, az okok részletes ismertetése nélkül.

A The Guardian pénteki beszámolója szerint azonban a szaúdi vezetés elsősorban a terrorfenyegetés eszközét használta nyomásgyakorlásra. Brit kampánycsoportok a londoni felsőbíróságon kezdeményezték a leállított vizsgálat újraindításának elrendelését, és a jogi fórum elé került - a brit lap által részletesen szemlézett - iratokból kitűnik: Bandar, hazája egykori washingtoni nagykövete 2006 decemberében személyesen repült Londonba, hogy egy "London elleni terrortámadás megkönnyítésével" fenyegetőzzék.

Az SFO 2006. december 16-i belső leirata szerint - amelyből a pénteki The Guardian szó szerint idéz - Nagy-Britannia szaúdi nagykövete azt közölte a hatósággal, hogy "brit életek vannak veszélyben a brit utcákon [...] ha (a vizsgálat) egy újabb 7/7-hez vezet, hogyan mondhatnánk azt, hogy a vizsgálat folytatása ennél fontosabb volt".

Az utalás a Londonban 2005. július 7-én elkövetett, 52 halálos áldozattal járó öngyilkos merényletre vonatkozik.

A BAE Systems még két évtizede elnyerte a brit hadiipar eddigi legnagyobb megrendelését, egy 20 milliárd fontos (hétezer milliárd forintos), elsősorban katonai gépekre szóló, összetett szaúdi szállítási és szolgáltatási szerződést, amelynek értelmében azóta számos kapcsolódó megrendelést is kapott a brit cég. A szerződésláncolat összértéke mára meghaladja a 40 milliárd fontot.

A brit sajtó azonban már négy éve beszámolt arról, hogy a BAE Systems - korábbi nevén British Aerospace - 1989 és 2002 között több tízmillió fontot költött a rijádi udvar befolyásos tagjainak megajándékozására az üzlet megtartása érdekében.

A BBC televízió és a The Guardian tavaly nyáron olyan értesülést is megszellőztetett, hogy a BAE tíz éven át évente 120 millió - vagyis összesen több mint 1 milliárd - fontot utalt át Bandar herceg külön számláira, és egy Airbus repülőgéppel is megajándékozta. A herceg kulcsszerepet játszott a BAE szaúdi üzleteinek biztosításában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Milliárdokat fizetett évente a BAE egy szaúdi hercegnek

Évente közel 44 milliárd forintnak megfelelő összeget fizetett titokban a brit BAE Systems, a legnagyobb európai hadiipari konszern Szaúd-Arábia volt washingtoni nagykövetének, akinek kulcsszerepe volt a brit hadiiparnak juttatott eddigi legnagyobb értékű megrendelésben - hangzott el a BBC televízió tényfeltáró riportjában.

MTI Gazdaság

Újabb titkos kifizetésekre derült fény a BAE-ügyben

Az angol-walesi igazságszolgáltatás egykori legfőbb elöljárójának vezetésével indul független vizsgálat a brit BAE Systems hadiipari cég korrupciógyanúsnak tartott ügyeiben, amelyekről hétfőn újabb titkos kifizetéseket sejtető lapértesülések jelentek meg Londonban.