„Meg is nyugtat, vagy éppen felébreszt, jól kezdődik vele a nap” – így jógáznak Indiában és Magyarországon
A szerző 10 éve jógázik a jóga őshazájában, mesterfokozatot is szerzett jógatudományból Indiában. Szeretettel Delhiből sorozatunk írása.
Génmódosított mezőgazdasági termékek forgalmazásának engedélyezéséről szavaznak hétfőn az Európai Unió tagországainak agrárminiszterei, de a korábbi tapasztalatokhoz hasonlóan várhatóan döntésképtelen marad a tanács.
A kártevőknek jobban ellenálló vagy bővebben termő génmódosított termékek (GMO) sorsáról hosszú évek óta folyik a vita az unióban, és két jól elkülöníthető tábor alakult ki: az egyik országcsoport a technikai fejlődés és a jobb terméseredmények jegyében beengedné ezeket a fajtákat, míg a másik a tudományos hatásvizsgálatok elégtelenségére hivatkozva elutasítja azok forgalmazását, még inkább a termesztésüket. Magyarország a második csoportba tartozik, azzal érvelve, hogy szakmailag még nem eléggé bizonyított: ezek a fajták nem tesznek káros hatást a környezetre, a fogyasztó állatok vagy emberek egészségére, illetve a környező termőterületekre.
A legutóbbi hónapokban inkább az elutasítók tábora tűnt gyarapodni a támogatókéval szemben. Az uniós szabályok szerint a miniszteri tanács jogosult dönteni a génmódosított termékek esetleges engedélyezéséről, de ha a tanács szavazatképtelen, bizonyos kivárási idő után az Európai Bizottság saját hatáskörben engedélyezheti a termékek forgalmazását. Az egyes uniós tagállamoknak eközben módjuk van nemzeti szabályozással akadályozni a forgalmazást saját területükön.
A témáról az EU-nál szélesebb körben, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) keretében is vita folyik, miután a GMO-kutatásban már messzire jutott országok - mindenekelőtt az Egyesült Államok - nehezményezik, hogy a fejlett technológiájú agrártermékek forgalmazásának útjába akadályokat gördítenek. A mostani brüsszeli tanácskozáson összesen öt génmódosított termék - négy kukorica- és egy burgonyaféleség - forgalmazásáról lesz szó. Három kukoricahibrid amerikai gyártmány, míg egyiküket egy svájci cég, a GMO-krumplit pedig a német BASF vállalat állítja elő.
A napokban mind európai bizottsági, mind uniós elnökségi források úgy nyilatkoztak, hogy nem számítanak érdemi elmozdulásra a tagországok álláspontjában a legutóbbi állapothoz képest. Így az agrárminiszteri tanácsban várhatóan egyik termék engedélyezése mellett sem alakul ki többség, de elutasítása mellett sem.
A szerző 10 éve jógázik a jóga őshazájában, mesterfokozatot is szerzett jógatudományból Indiában. Szeretettel Delhiből sorozatunk írása.
A Tisza szigetek korábbi koordinátora, Farkas Dezső az elnöke az Irány a Jövő Pártnak.
Az USA közéletének legnagyobb sztorija végzetes is lehet az amerikai elnök számára.
Egyre inkább úgy érződik, hogy a magyar kormánypárt nem csak az online világban kerül vesztes helyzetbe.
A független képviselő tizennyolcadik tüntetét tartotta szombaton.
Nem ez az első eset, hogy a tiszásokat fenyegetik.
Hiába nőttek a fizetések, visszafogott a vásárlási kedv.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.
Bozó Szabolcsot a bátyja beszélte rá, hogy tegye fel a képeit az Instagramra – és csoda történt.