szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A grúziai válságról is szó lesz a visegrádi országok államfőinek szlovákiai csúcsértekezletén; a kétnapos pöstyéni találkozó katonai tiszteletadással vette kezdetét délelőtt.

A csúcsértekezleten a tervek szerint napirendre kerül a grúz-orosz konfliktus és a visegrádi együttműködés jövője is. Az uniós témák közül tárgyalnak a közösség előtt álló biztonsági problémákról, például a migrációról, valamint az EU szomszédságpolitikájáról és a bővítésről.

A találkozó délelőtt katonai tiszteletadással és a négy ország himnuszának felcsendülésével vette kezdetét a Vág partján fekvő nyugat-szlovákiai üdülővárosban. A szokásoknak megfelelően idén is két részre bontják a pénteken nyíló plenáris ülést, amely így szombaton folytatódik. A kerekasztal-beszélgetések mellett a tervek szerint kétoldalú tárgyalások is lesznek.

A csúcstalálkozó után Sólyom László államfő Nyitrára utazik, ahol a Konstantin Filozófus Egyetem rektorával találkozik. Ezt követően Búcs községbe látogat, ahol a Magyar Koalíció Pártjának képviselővel tárgyal.

A legutóbbi V4-es államfői találkozót tavaly szeptemberben Keszthelyen tartották. Akkor a köztársasági elnökök az európai integráció mellett a schengeni csatlakozásról és a közlekedés fejlesztéséről tárgyaltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Visegrádiak csúcstalálkozója az EU-alkotmánytervezetről

Prágába érkezett a magyar miniszterelnök szerda délelőtt, hogy részt vegyen a visegrádi csoport csúcstalálkozóján, amelynek témája az európai alkotmány tervezete. Vladimír Spidla cseh, Leszek Miller lengyel, Mikulás Dzurinda szlovák, valamint Medgyessy Péter magyar kormányfő a cseh fővárostól 50 kilométerre délnyugatra fekvő Dobrísban folytat megbeszéléseket.

MTI Világ

A visegrádi kormányfők levelet írtak Tony Blairnek

Az Európai Unió négy újonnan csatlakozott tagállama, Magyarország, a Cseh Köztársaság, Lengyelország és Szlovákia levélben az unió soros elnöki tisztét betöltő Tony Blair tudomására hozta, hogy a közös európai költségvetésre vonatkozó megállapodás hiánya "súlyosan alááshatja" az EU bővítésébe vetett bizalmat – jelentette kedden este budapesti keltezéssel az AFP.