szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok több mint ezer olyan régészeti tárgyat szolgáltat vissza Iraknak, amelyet a 2003. évi amerikai bevonulás után illegális úton vittek ki az országból - közölte hétfőn a bagdadi kormány illetékese.

Kahtan Abbász idegenforgalmi és régészeti miniszter közleményben üdvözölte, hogy Washington úgy döntött, ezeket a felbecsülhetetlen értékű műtárgyakat visszajuttatja Irak washingtoni nagykövetségének.

Az iraki közlemény mindazonáltal nem tesz említést a tervezett visszaszolgáltatás időpontjáról.

A 2003 évi amerikai hadjárat és Szaddám Huszein rendszerének bukása utat nyitott a bagdadi múzeumokban és más iraki intézményekben, illetve a számtalan lelőhelyen található régiségek tömeges eltulajdonításához.

Irak az emberi civilizáció egyik bölcsőjének számít, területén fejlődtek ki Kr. e. több mint 3000 évvel az első városi települések. Az országban csaknem 10 ezer történelmi-régészeti emlék található, és a bagdadi kormány ezekre alapozva szeretné a jövőben fellendíteni az idegenforgalmat.

Kahtán Abbász felszólította az ország barátait arra, hogy járuljanak hozzá a gazdag iraki kulturális örökség helyreállításához és szolgáltassák vissza az utóbbi években eltulajdonított mérhetetlenül sok antik műtárgyat. Bagdad már korábban felszólította a világ kormányait, ne engedélyezzék országukban az ellopott iraki antikvitások forgalmazását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Iraki-amerikai alkudozás

Az Egyesült Államok és Irak megállapodott, hogy az amerikai katonák 2011 végére elhagyják a 2003-ban megszállt arab...

Vélemény

Mihez kezdhet Obama Irakkal?

„Ugyanakkora körültekintéssel kell távoznunk Irakból, mint amekkora gondatlansággal bevonultunk oda, de a kivonulást meg kell kezdenünk. Itt az ideje, hogy az irakiak felelősséget vállaljanak jövőjükért” – ezek voltak Barack Obama elnökjelölti győzelmét beharangozó szónoklatának háborúra vonatkozó kulcsszavai. Ez választási szlogennek elmegy, de mint katonapolitikai doktrína, finoman szólva, megkérdőjelezhető.