szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem áll Washington vagy a NATO érdekében Grúzia és Ukrajna NATO-tagsága – vélekedett Jack Matlock, az Egyesült Államok volt moszkvai nagykövete.

A diplomata öt egykori amerikai és orosz nagykövet találkozóján szólalt fel Washingtonban. Helyi idő szerint kedden elhangzott beszédében Matlock megkérdőjelezte a George Bush vezette amerikai kormányzat politikáját, amely szilárdan támogatja Grúziát és Ukrajnát abban, hogy az észak-atlanti szervezet tagjai legyenek.

Számos európai ország megkérdőjelezi ezt a politikát, több amerikai elemző pedig úgy véli, hogy az hozzájárult az augusztusi grúz-orosz háborúhoz.

Matlock hangoztatta: „minden országnak jogában áll bármilyen szövetséghez tagsági kérelemmel fordulni. Ugyanakkor minden szövetségnek, illetve tagjainak jogukban áll eldönteni, hogy érdekükben áll-e befogadni a jelöltet.” Az Egyesült Államoknak ez nem áll érdekében, s a NATO-nak sem – tette hozzá a nagykövet, aki 1987-től 1991-ig képviselte hazáját Moszkvában. Ugyanis Grúzia nem rendezte szomszédjaival területi vitáit, és úgy tűnt, hogy a NATO-t kívánja segítségül hívni ezek rendezéséhez.

Ukrajna NATO-tagságával kapcsolatban azt mondta: az ország lakosságának többsége ellenzi a tagságot, Ukrajna csatlakozása a szervezethez az ország kettészakadásával fenyeget. Amíg az Egyesült Államok e két ország NATO-tagságát erőlteti, addig kizárt a stratégiai együttműködés Moszkvával, amely vehemensen ellenzi a grúz és az ukrán NATO-tagságot.

Matlock és két korábbi moszkvai amerikai nagykövet, James Collins és Arthur Hartman azokra a veszélyekre hívta fel a figyelmet, amelyek akkor keletkeznek, ha semmibe veszik Oroszországnak a NATO bővítésével kapcsolatos véleményét.

Collins szerint a kérdésben megfontoltan kellene haladni, ellenkező esetben nem a stabilizálás, hanem a megosztás lesz a politika eredménye.

Hartman nagy hibának nevezte, hogy a Szovjetunió felbomlásakor, a múlt század kora kilencvenes éveiben a Nyugat nem gondolta át, mivel helyettesítse a NATO-t, miután már nem létezett az a szovjet veszély, amely ellen a szervezetet létrehozták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Lengyelország támogatja Ukrajna NATO-tagságát

Lengyelország "abszolút mértékben" támogatja, hogy Ukrajna csatlakozzon a NATO tagsági akciótervéhez (MAP) - hangoztatta Donald Tusk lengyel kormányfő ukrán kollégájával, Julija Timosenkóval folytatott pénteki megbeszélése után közös sajtóértekezletükön Kijevben.

MTI Világ

Magyarország támogatja Grúzia és Ukrajna NATO-tagságát

Magyarország támogatja Grúzia és Ukrajna NATO-tagságát és azt, hogy a két ország meghívást kapjon a tagság előszobáját jelentő társulási akciótervbe (MAP) - hangsúlyozta Göncz Kinga külügyminiszter szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.

MTI Világ

Grúzia lelőtt egy orosz kémrepülőt

Grúzia bejelentette kedden, hogy lelőtt egy orosz kémrepülőgépet, amely Dél-Oszétia határától délre, grúz ellenőrzés alatt álló területet pásztázott.

MTI Világ

Sarah Palin megvédené Grúziát az oroszoktól

Az amerikai Republikánus Párt alelnökjelöltje az Oroszország elleni háborút is vállalná, ha Grúziát, miután NATO-taggá vált, meg kellene védeni - derült ki az első olyan interjúból, amelyben külpolitikai és nemzetbiztonsági kérdésekről faggathatták Sarah Palint.

MTI Világ

Eörsi az orosz csapatok grúziai kivonását sürgeti

Abban megoszlanak a vélemények Európában, hogy ki a felelős az orosz-grúz konfliktus kirobbantásáért, de egy dologban teljes az egység: senki nem fogadja el, hogy egy ország katonai megszállása válasz lehetne bármilyen sérelemre - mondta az csütörtökön Párizsban Eörsi Mátyás (SZDSZ), az Európa Tanács jelentéstevője.

MTI Világ

Bush új NATO-tagállamokat akar

A NATO-nak meg kell hívnia soraiba Horvátországot, Albániát és Macedóniát, nyitva kell hagynia kapuit Grúzia és Ukrajna előtt, nem veszítheti el Afganisztánt. Oroszországot pedig meg kell győznie, hogy csatlakozzék a rakétavédelmi pajzs létrehozásához. Erről beszélt Bukarestben George Bush amerikai elnök.

MTI Világ

Az oroszok kivonultak a grúziai Potiból

Kivonta katonáit az orosz hadsereg szombaton a grúziai Poti térségéből, betartva azt a szeptember 15-i határidőt, amelyet a kivonulás első szakaszának végrehajtására vállalt Moszkva a grúziai konfliktus lezárásáról az Európai Unióval kötött egyezségben.