© MTI |
A szlovák kormányfő felkérte Gyurcsány Ferencet, hogy Magyarország segítsen a probléma megoldásában. Leszögezte: ha valaki Szlovákiában magyar zászlót égetne el, azt börtönbe zárnák. Fico a sajtóértekezleten az állítólagos magyarországi fasizmus témáját többször is érintette, és kifejtette: szlovákok nem járnak fasiszta egyenruhában Magyarországra, és nem égetnek magyar zászlókat. "Kormányom minden ilyen jelenség ellen a leghatározottabban fellép" - hangsúlyozta. Példaként megemlítette: éppen a héten tiltotta be a szlovák belügyminisztérium a Szlovák Testvériség civil szélsőséges civil szervezetet, s hasonlóan fog eljárni a jövőben is. A szlovák kormányfő javasolta: létesítsenek a két ország között figyelmezető rendszert, amely sürgős esetekben lehetővé tenné a rendőrség és hatóságok egyeztetését.
Gyurcsány megjegyzéseire - miszerint különbséget kell tenni egy, a társadalom peremén lévő csoport tevékenysége és egy kormánypárt tevékenysége között, hogy Európában ma nincs reális fasiszta veszély, de viszont van türelmetlenség, nacionalizmus, soviniszta bezárkózás, és hogy véleménye szerint a szlovák kormánypolitika "eljegyezte magát a nacionalizmussal" -, Fico kifejtette: Már eddig is több ízben elhatárolta magát a Szlovák Nemzeti Párt elnökének (Ján Slota) magyarellenes és a magyarokat sértő kijelentéseiről, s ezt a jövőben is minden szükséges helyzetben meg fogja tenni.
"Szeretném azonban leszögezni, hogy Szlovákia kormánya demokratikus választások eredménye alapján jött létre. Ennek összetételébe sem Washington, sem Brüsszel, sem Moszkva, sem Budapest nem fog beleszólni" - mondta Fico. A magyar szurkolók elleni dunaszerdahelyi rendőri beavatkozással kapcsolatban megismételte a korábbi szlovák álláspontot, hogy a "rendőrség beavatkozása megfelelő és indokolt volt".
Gyurcsány felvetésére, miszerint Magyarországot nem elégítette ki a rendőrattakra adott szlovák magyarázat, s továbbra is várja a bizonyítékokat, Fico kifejtette: ha valaki ezzel a válasszal nem elégedett, megvannak a megfelelő jogi eszközök, hogy a kérdést újra megvizsgálják. "Számomra a szlovák ügyészség álláspontja az irányadó" - mondta. Kitért a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumára (KMKF) is, amelynek munkájába való bekapcsolódás miatt a szlovák parlament élesen bírálta a Magyar Koalíció Pártját.
"A miniszterelnök urat arról is tájékoztattam, hogy Szlovákia számára teljes mértékkel elfogadhatatlan az, ahogyan a magyar parlament intézményesítette a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumát" - jelentette ki a szlovák miniszterelnök, álláspontja részletesebb kifejtése nélkül.
Kormánya nemzetiségi politikájáról szólva Fico úgy fogalmazott: Nyugodtan kijelenthetem, hogy kormányom egyetlen olyan jogszabályt vagy intézkedést sem fogadott el, amely korlátozná a nemzeti kisebbségek jogait Szlovákiában. Külön megjegyezte, hogy az általa vezetett kormánypárt - a Smer - volt az, amely a szlovák parlamentben segített a második olvasásba utalni a szlovákiai magyar tankönyvek kétnyelvű földrajzi megnevezéseivel foglakozó törvénytervezetet.
A kormányfői találkozót értékelve kifejtette: Örülök, hogy a találkozó létrejött, híve vagyok a párbeszéd folytatásának. Elvileg egyetértettünk abban, hogy fel kell lépni a szélsőségek ellen. Nagyon fontosnak tartom, hogy a felek megismerhették egymás véleményét és a problémák megoldására irányuló javaslatait. A magyar fél javaslatait a szlovák kormány áttanulmányozza, s ezt várja el a magyaroktól is.
Fidesz elégedetlen
A Fidesz sajnálatosnak tartja, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök képtelen volt elérni a szlovák kormányfővel folytatott szombati tárgyalásán, hogy Magyarország számára fontos kérdések, így a Dunaszerdahelyen történtek és a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának ügye bekerüljön a találkozón elfogadott közös nyilatkozatba - mondta Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője budapesti sajtótájékoztatóján. Az a tény, hogy Dunaszerdahely ügye nem került be a nyilatkozatba, sajnos azt üzeni, hogy a magyar kormány képtelen megvédeni a magyar embereket, akiket "büntetlenül lehet agyba-főbe verni Magyarország határain túl" - mondta a Fidesz szóvivője.
Szijjártó Péter elfogadhatatlannak nevezte a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumát (KMKF) elítélő szlovák parlamenti határozatot, és sajnálatosnak nevezte, hogy Gyurcsány Ferenc képtelen volt elérni azt is, hogy a KMKF-re vonatkozó pont bekerüljön a közös nyilatkozatba.
Napindító
A magyar miniszterelnökök megérkezése közben "Az akadálymentes Európáért" táblát tartott fel a pozsonyi Ferdinand Martinengo társaság két idős aktivistája, magyar és szlovák felirattal. Egyikük, Peter Kurhajec az MTI-nek elmondta: azért jöttek, hogy felhívják a figyelmet, először a fejekben kell lebontani az akadályokat.
Az MTI tudósítója a helyszínen összesen három bakancsos, bomberdzsekis fiatalt látott, akik magyarul és szlovákul egyaránt beszéltek. A fiatalok kezében fényképezőgép és jegyzettömb volt, de a sajtónak kijelölt helyen kívül állva figyelték az eseményeket. Tevékenységüket a rendezvényt biztosító erők nem zavarták meg, de minden lépésüket figyelemmel kísérték.
A városházát és a közelében lévő tiszti kaszinót, amely a nemzetközi sajtótájékoztatónak ad otthont, a rendőrség 150 méteres körzetben kordonnal lezárta. A találkozó megkezdéséig semmiféle incidens, közbekiabálás nem történt.