szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ír kormány azt tervezi, hogy legkésőbb jövő októberben újabb népszavazást rendez az Európai Unió döntéshozatali és intézményi rendszerét megreformáló lisszaboni szerződésről - szivárogtatták ki csütörtökön Brüsszelben uniós diplomaták, néhány órával az EU-csúcsértekezlet kezdete előtt.

Az írek - egyetlen olyan uniós tagországként, ahol referendumot kellett tartani a kérdésben - idén júniusban elvetették a lisszaboni szerződést. Az EU-csúcson most azt várják Brian Cowen ír kormányfőtől, hogy vázolja fel a zsákutcából való kijutás menetrendjét.

A készülő állásfoglalás-tervezetben az áll, hogy a dublini kormány a jelenlegi összetételű Európai Bizottság mandátumának lejárta - vagyis 2009 októberének vége - előtt igyekszik megszerezni a szükséges lakossági támogatást a reformszerződéshez, bizonyos feltételek teljesülése esetén.

E feltételekről Micheál Martin ír külügyminiszter ezúttal annyit mondott, hogy Írországnak meg kell őriznie helyét az Európai Bizottságban. A biztosi poszt kérdése úgy függ össze a lisszaboni szerződéssel, hogy a szerződés életbe lépése esetén 2014-től, elmaradása esetén azonban már hamarabb megszűnik az "egy tagország, egy biztos" elve. A lisszaboni szerződés azonban lehetővé teszi, hogy a tagállamok legfőbb vezetői a 2014-re előirányzott változtatás helyett ettől eltérő tartalmú megállapodásra is jussanak.

Az írek erősen tartanak attól, hogy ilyen, eltérő tartalmú megállapodás hiányában a biztosi posztok számának csökkentésekor - ha már ők okozták a ratifikálási fennakadást - nagy eséllyel elvesztenék saját biztosi posztjukat.

Írországon kívül még egy tagállam van, amely egyelőre adós a lisszaboni szerződés ratifikálásával. Ez a Cseh Köztársaság, amely történetesen január elsejével fél évre átveszi az EU soros elnöki tisztségét. Mirek Topolánek cseh miniszterelnök, Micheál Martin kijelentésére reagálva, azonnal leszögezte: ha Írországnak jár a bizottsági tagság, akkor minden tagállamnak jár.
 
A biztosi poszt kérdése mellett - korábbi közlések szerint - az írek az újabb népszavazáson akkor látnak esélyt a sikerre, ha az unió külön megerősíti, hogy a lisszaboni szerződés nem jelenti a sajátos ír adórendszer feladását, az erősen katolikus szigetország szigorú abortuszszabályainak lazítását, valamint az ír katonai semlegesség lehetetlenné tételét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A lisszaboni szerződés hiányában nincs további EU-bővítés?

Az Európai Unió intézményi és döntéshozatali rendszerét megreformáló lisszaboni szerződés hatályba lépése nélkül nem folytatható az EU bővítése - hangsúlyozta két néppárti európai parlamenti (EP-) képviselő csütörtökön Brüsszelben.

MTI Világ

Az írek most megszavaznák a lisszaboni szerződést

Az ír lakosság egy feltételezett jelenlegi népszavazáson megszavazná az Európai Unió lisszaboni szerződését, ha az ország továbbra is delegálhatna egy tagot az Európai Bizottságba, és biztosítékot kapna arra, hogy megtarthatja például adózási önállóságát és katonai semlegességét - jelentette hétfőn a The Irish Times című ír napilap egy általa megrendelt közvélemény-kutatás alapján.

MTI Világ

Lisszaboni szerződés – mindenáron

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter erről a Bild című német lapnak nyilatkozott annak kapcsán, hogy az uniós reformszerződés írországi elutasítása után Lech Kaczynski lengyel államfő is közölte, nem írja alá a dokumentumot, s Horst Köhler német elnök kijelentette, hogy a ratifikációs okmány aláírásával megvárja az alkotmánybírósághoz benyújtott panaszok kivizsgálását.

Világ

Újra szavazhatnak az írek a lisszaboni szerződésről

Az ír kormány a lisszaboni szerződés elfogadásáról egy újabb, második népszavazás kiírását vette fontolóra - írja a Magyar Hírlap. 2009 őszén tartanák meg, ha az íreknek engedményeket adnak európai parlamenti képviselőik számát, az abortusz, az adózás, valamint a katonai semlegesség.

MTI Világ

A lengyel elnöknek sem kell a lisszaboni szerződés

Nem írja alá - "legalábbis egyelőre" - Lech Kaczynski lengyel elnök az Európai Unió lisszaboni szerződését kihirdető lengyel törvényt - derült ki az államfővel készült, hétfőn megjelent lapinterjúból.