szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azonnali tűzszünetet hirdetett január 18-án a Hamász palesztin iszlamista szervezet gázai övezetbeli fegyveres szövetségeseivel, és egy hetet adott Izraelnek, hogy kivonja csapatait a területről.

Most érkezett

Libanonból lövik Izraelt

Két rakéta csapódott be Kirjat-Smona város közelében - jelentették izraeli televíziók és rádiók szemtanúkra hivatkozva, akik állítólag látták messziről a becsapódásokat. (Egyes jelentésekben három rakétáról volt szó.) Katonai és biztonsági források eddig nem erősítették meg a rakétatámadás hírét, és nem érkezett jelentés sem halálos áldozatokról, sem sebesültekről. A szirénák mindenesetre megszólaltak a galileai településen, és a helyi hatóságok felszólították a lakosokat, hogy húzódjanak biztonságos fedezékbe. A helyi tűzoltóság egy szóvivője megerősítette a becsapódások hírét, és hozzátette, hogy a rakéták néptelen mezőkre hullottak, nem veszélyeztették a lakosságot. Egyes szemtanúk azt közölték újságírókkal, hogy izraeli tüzérek lőtték válaszul Libanon déli részét.

A múlt csütörtökön négy rakéta hullott Izrael északi részére. Senki sem jelentkezett a támadás elkövetőjeként, de izraeli illetékesek úgy vélekedtek akkor, hogy a gázai övezeti palesztinokkal szolidáris libanoni palesztin fegyveresek lőtték ki a rakétákat. A múlt csütörtöki támadás olyan aggodalmat ébresztett a zsidó államban, hogy a palesztin fegyveresek második frontot nyithatnak Izrael elleni harcukban.

© AP

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7
18

Göncz: jogos, de aránytalan az izraeli önvédelem

A külügyminiszter szerint a Gázával kapcsolatos magyar álláspont összhangban áll az Európai Unió állásfoglalásával, vagyis sürgeti az erőszak leállítását, és a visszatérést a konfliktus tárgyalásos megoldásához. Ezt a külügyi szóvivő tájékoztatása szerint Göncz Kinga akkor mondta, amikor fogadta Feldmájer Pétert, a Mazsihisz elnökét, valamint Zoltai Gusztávot, a Mazsihisz és a Budapesti Zsidó Hitközségének ügyvezető igazgatóját kedden a fővárosban. Szelestey Lajos, külügyi szóvivő közleményében kifejtette: a megbeszélésen Göncz Kinga hangsúlyozta, hogy Izrael a nemzetközi jog alapján jogosult az önvédelemre, de a válasz mértékét aránytalannak tartotta. Hozzátette, hogy alapvető fontosságú mindkét részről a civilek életének megóvása, illetve a humanitárius katasztrófa elkerülése.

A Mazsihizs vezetői a találkozón elismerésüket fejezték ki a gázai helyzettel kapcsolatban kiadott külügyminisztériumi nyilatkozat kiegyensúlyozottságáért. Ugyanakkor aggodalmuknak adtak hangot, mert megítélésük szerint a magyar sajtó nem mindig tárgyilagosan és árnyaltan mutatja be a gázai konfliktus kirobbanásának okát, és nem kap elegendő hangsúlyt az Izrael elleni rakétatámadás-sorozat, illetve az izraeliek biztonsági igényének kérdése - zárul a közlemény.

Izrael folytatja a támadásokat

Izrael folytatta a Gázai övezet elleni támadásait: szerdára virradó éjszaka összesen hatvan célpontra mértek légicsapást - jelentette az izraeli média. Harmincöt fegyvercsempész-alagutat lőttek, és számos fegyverraktárt bombáztak. Előző nap, az offenzíva 18. napján az izraeli hadsereg jelentősen kiszélesítette a Gázai övezetet uraló Hamász radikális iszlám palesztin szervezet elleni támadásait. A hadművelet megindítása óta először izraeli katonák mélyen benyomultak Gáza elővárosaiba, és szemtanúk szerint órákon át tartó, súlyos összecsapásokat vívtak palesztin fegyveresekkel. Izraeli adatok szerint a keddi harcokban több mint 40 palesztin fegyveres vesztette életét.

Izrael feltartóztatott egy segélyt szállító iráni hajót

Az izraeli haditengerészet feltartóztatott és egy egyiptomi kikötő felé kényszerített egy iráni hajót, amely a Gázai övezetbe szállított volna élelmiszert, gyógyszereket és ruhákat - jelentette az iráni állami televízió szerdán. Ahmad Navabi, a segélyszállító hajót küldő humanitárius szervezet vezetője elmondta, hogy az izraeli haditengerészet a Gázai övezet partjaitól 30 kilométerre közelítette meg a hajót, és felszólította, hogy forduljon vissza. A hajó Bandar-Abbász iráni kikötőből indult két héttel ezelőtt. Navabi szerint a szervezet esetleg a rafahi határátkelőn keresztül próbálhatja meg eljuttatni a segélyt a Gázai övezetbe, ahol már 19. napja tart az izraeli hadművelet.

A Hamász nem ért egyet az egyiptomi tűzszüneti javaslattal

Váratlan akadályba ütköztek kedden az Izrael és a Gázai övezetet uraló Hamász palesztin radikális mozgalom közötti fegyvernyugvást célzó egyiptomi közvetítői erőfeszítések: a Hamász közölte, hogy "érdemi észrevételei" vannak az egyiptomi tűzszüneti javaslattal kapcsolatban. Musza Abu Marzúk, az iszlamista mozgalom politikai bizottságának helyettes vezetője az al-Dzsazíra arab hírtévének nyilatkozva leszögezte: bármilyen tűzszüneti javaslatnak tartalmaznia kell a mozgalom ama követelését, hogy az izraeli csapatokat azonnal vonják ki a Gázai övezetből és teljesen nyissák meg az övezet határátkelőhelyeit.
    
Az egyiptomi javaslat - amelyről a Hamász küldöttsége jelenleg Kairóban tárgyal - előbb ideiglenes, majd hosszú tűzszünetet irányoz elő az átkelők megnyitásával együtt, amelyeken jelen lennének a Mahmúd Abbász palesztin elnök vezette, Hamász-ellenlábas Palesztin Hatóság egységei. (A Hamász 2007 nyarán a Gázai övezetben fegyveres úton szorította ki a hatalomból Abbász híveit, akik jelenleg csak a másik palesztin területet, Ciszjordániát ellenőrzik.) Az egyiptomi közvetítők a harmadik szakaszban a Hamász és az Abbász vezette, mérsékelt, világi Fatah mozgalom kibékítésére tennének kísérletet.

Izraeli miniszterek: megosztott a Hamász a tűzszünet kérdésében

Meir Sitrít belügyminiszter keddi rádiónyilatkozata szerint a Szíriában székelő Hamász-vezetés kész a gázaiak utolsó csepp véréig elutasítani a tűzszünetet. Az izraeli biztonsági kabinethez tartozó miniszter a damaszkuszi száműzetésben élő, a tűzszünet kérdésében hajthatatlan Hamász-vezetőre, Háled Mesaalra célzott. Utóbbival szemben a Hamász gázai kormányának feje, Iszmáil Haníje hétfőn engedékenyebb hangot ütött meg, amikor azt mondta, hogy a Hamász "kész az agresszió befejezésére irányuló minden kezdeményezést pozitívan megvizsgálni". Saul Mofaz közlekedési miniszter is hasonlóan látja a helyzetet.

EU: Izrael nem tartja tiszteletben a humanitárius jogot

Izrael nem tartja be a nemzetközi humanitárius jogot - állította az Európai Unió segélyezési ügyekért felelős biztosa, Louis Michel a La Libre Belgique című belga lapban kedden megjelent interjúban.

Jordániából rálőttek egy izraeli járőrre

Egy jordániai határátkelőhelyen rálőttek egy izraeli járőrre kedden, senki sem sebesült meg - közölte egy izraeli katonai szóvivő. A térségben nagy feszültség, mert Izrael immáron 18 napja ostromolja a Hamász palesztin szervezet állásait a Gázai övezetben. Izrael és Jordánia 1994-ben békemegállapodást kötött, és ritka az ilyen incidens a határon. Egy meg nem nevezett ammáni hivatalos forrás szerint Jordánia nem tud az incidensről.

Az ENSZ-főtitkár nem kíván találkozni a Hamász vezetőivel

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár kedden kezdődő közel-keleti útja során nem kíván találkozni a Hamász iszlamista palesztin szervezet vezetőivel. Ezt maga az ENSZ-főtitkár közölte elutazása előtt tartott New York-i sajtótájékoztatóján. Hozzátette, hogy kizárólag a palesztinok nemzetközileg elismert vezetőjével, Mahmúd Abbász elnökkel fog tárgyalni. Ban Ki Mun leszögezte, hogy a Hamásznak azonnal véget kell vetnie az izraeli területek lövetésének. "A Hamász vezetőinek a palesztin nép jövőjére kell gondolniuk" - tette hozzá.

Az ENSZ-főtitkár egyhetes közel-keleti körútja során nyomást akar gyakorolni az izraeli és a térségbeli vezetőkre, hogy véget érjen a gázai háború. Körútját Kairóban kezdi, ahol az egyiptomi vezetőkön kívül találkozik Amr Muszával, az Arab Liga főtitkárával. Ezután Jordániába látogat, majd csütörtökön Jeruzsálemben, illetve Rámalláhban tárgyal. Ban Ki Mun rövid látogatást tesz Törökországban és Libanonban, illetve felkeresi Szíriát és Kuvaitot is. Ez utóbbi helyszínen részt vesz az Arab Liga vezetőinek találkozóján.

Folytatódó harcok Gáza városban

Az izraeli hadsereg keddre virradóra is folytatta az előrenyomulást Gáza városban, szemtanúk szerint keleten és délen három városnegyedben vannak összecsapások, a katonák a tüzérség és a légierő támogatásával harcolnak a Hamász fegyveresei ellen. Az izraeli hadsereg egyik szóvivője megerősítette, hogy az éjszaka folyamán is voltak harcok Gáza város több negyedében. Közben erőszakcselekményekről éreztek hírek Ciszjordániából is, ahol ismeretlen fegyveresek tüzet nyitottak egy izraeli katonai gépkocsira, és megsebesítettek négy katonát.

1 2 3 4 5 6 7
18
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!