szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Zendülés tört ki a dél-olaszországi Lampedusa szigetén működő menekülttáborban; a menedékkérők az elviselhetetlen zsúfoltság miatt tiltakoznak.

Szerdai olasz sajtójelentések szerint sokan már 24 órája tüntetnek a tábor előtt az embertelen körülmények ellen. A tiltakozók közölték, hogy mindaddig folytatják megmozdulásukat, amíg a hatóságok nem találnak valamilyen megoldást.

Az utóbbi napokban több mint 700 illegális bevándorló szállt partra a szigeten és a korábbi gyakorlattól eltérően ezúttal nem szállították tovább őket más dél-olaszországi befogadóállomásokra. Roberto Maroni olasz belügyminiszter nemrégiben kiadott utasítása szerint az összes illegális bevándorlónak Lampedusán kell maradni, hogy onnan közvetlenül vissza lehessen őket toloncolni oda, ahonnan jöttek, Észak-Afrikába. Az újonnan érkezettekkel együtt már több mint 1800 menedékkérőt zsúfoltak be a 800 ágyas táborba.

A lampedusai strandon szerdán újabb bárka kötött ki 53 menedékkérővel a fedélzetén. Egy férfi nem élte túl a tengeri út viszontagságait, holttestét a hatóságok megtalálták a lélekvesztőben. A rendőrség eközben elfogott négy embercsempészt, akit azzal vádolnak, hogy vasárnap 228 illegális bevándorlót juttatott el Szicíliába egy halászhajón. A gyanúsítottak állítólag megfenyegették a kiszolgáltatott embereket: a tengerbe dobják a velük lévő újszülöttet, ha elárulják a rendőröknek, hogy kik csempészték be őket Olaszországba.

A lampedusai lakosság is egyre hangosabban zúgolódik az évek óta tartó menekültáradat miatt. "A kormány csak a menekültekre gondol és rólunk teljesen megfeledkezik. Fennáll a veszélye annak, hogy Lampedusa egy fajta Alcatraz lesz, tele illegális bevándorlókkal és rendőrökkel. Pedig Lampedusának van az egyik legtisztább vizű partvidéke a földközi-tengeri szigetek közül, amit turistáknak kellene élvezni" - háborgott Bernardino De Rubeis polgármester. A szigeten a nem csillapodó menekülthullám elleni tiltakozásul szerdán zárva maradtak az üzletek.

"Ha zavargások törnének ki, az nemcsak a menekülttábor lakóira, de a rendőrökre és ránk is nagy veszélyt jelentene" - figyelmeztetett a polgármester. "Hány embernek kell még érkeznie, hogy segítséget kapjunk a kormánytól: kétezernek, háromezernek vagy talán hatezernek, ahány lakosa van a szigetnek?" - háborgott.

Az Észak-Afrika és Szicília között elterülő, 20 négyzetkilométeres szigetet sok kétségbeesett illegális bevándorló tartja ugródeszkának a vágyott "európai paradicsomba". Minden évben tízezrek vágnak neki a kockázatos tengeri útnak: tavaly mintegy 31 ezer csónakos menekült ért partot Lampedusán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Újabb mexikói börtönlázadás, 19 halott

Katonák és rendőrök újra ellenőrzés alá vonták a hírhedt La Mesa börtönt a mexikói Tijuanában, ahol rövid időn belül két börtönlázadás volt; 19 ember meghalt, 12 megsebesült az újabb lázadás, illetve a rendteremtés során - közölték csütörtökön a mexikói hatóságok.

hvg.hu Gazdaság

Éhséglázadások, csillagászati élelmiszerárak és profitok

Az agrármultik hatalmasat kaszálnak az élelmiszerválságon, miközben mindenki más szenved tőle. Az ENSZ válságtanácskozásokat tart, s közben kirobbantak az első éles politikai viták a hagyományosan gazdag és a többet fogyasztani akaró feltörekvő országok között, a szegények pedig sürgős segélyt remélnek, mert százmillió ember áll az éhhalál szélén. Ennek már a fele sem tréfa, amit a magyarok is egyre inkább megéreznek.

Hét nap

Szomáliai éhséglázadás

Zavargások törtek ki a hét végén Szomáliában, miután a fővárosban, Mogadishuban ezrek vonultak az utcára, hogy...