szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Európa közös "kék álma", a Nabucco-gázvezeték egyre több európai politikus szerint valóra válhat, de még nagyon sok a kérdőjel a projekt körül, ezért a közösen álmodók magánutakon járva is igyekeznek földgázt biztosítani maguknak - állapította meg a keddi budapesti Nabucco-csúcskonferenciáról írt kommentárjában a Ria Novosztyi orosz hírügynökség.

A kommentár szerzője - Ilgar Velizade azeri politológus - a válaszra váró legfontosabb kérdések között első helyen azt említette, hogy honnan kerül majd gáz a tervek szerint 2015-re elkészülő vezetékbe. A Nabucco- vezetéket évi 31 milliárd köbméter gáz szállítására tervezik, de már az is szóba került, hogy a kapacitást 40 milliárd köbméterre bővítik, miközben nem tudni, ki biztosítja a gázt. Kezdetben szóba került a lehetséges gázszállítók között Irán, de az iszlám köztársaság politikai megfontolások miatt kikerült a tervekből. Egyre ritkábban emlegetik Üzbegisztánt és Kazahsztánt is, marad tehát Azerbajdzsán és Türkmenisztán. Ugyanakkor Azerbajdzsán tavaly azt az álláspontot fogalmazta meg, hogy az ország kész részt venni a Nabucco-projektben, de aligha elképzelhető, hogy a terv kizárólag azeri gázra alapozva megvalósítható lenne. 
   
Türkmenisztán, amely a térségben a legnagyobb tartalékkal rendelkezik, még nem fogalmazta meg álláspontját. Tavaly a török és az azeri elnök is tárgyalt a türkmén államfővel, de ezek a tárgyalások végül nem jártak konkrét eredménnyel. Az azeri politológus arra hívta fel a figyelmet, hogy az új amerikai vezetés különösen aktív a Nabucco ügyében. Hillary Clinton a külügyminiszteri posztra történt jelölését követő szenátusi meghallgatáson fejtette ki, hogy ő maga és külügyi csapata határozottan igyekszik majd az Egyesült Államok európai szövetségeseit meggyőzni arról: jussanak a Nabucco vagy más hasonló vezeték megépítéséhez feltétlenül szükséges politikai megegyezésre az Európába irányuló gázszállítások diverzifikálásáért.  
   
Az európai politikai egyezség még nem született meg, az érintettek azonban egyenként igyekeznek az esetleges kudarcra is felkészülni. Georgi Parvanov bolgár államfő január 22-én nem hivatalos látogatást tett az azeri fővárosban, ahol ismét arról tárgyalt, hogy Bulgária évi egymilliárd köbméter azeri gázt vásárolna. A napirenden természetesen szerepelt a Nabucco ügye is, de a fő kérdés az volt, hogy miként tudna Azerbajdzsán földgázt szállítani a Balkánra. Ennek érdekében várhatóan hamarosan megállapodást írnak alá Törökországgal az azeri gáz tranzitjáról. 
   
Törökország egyébként komoly fejfájást okoz a Nabucco európai álmodóinak. A török miniszterelnök egyértelműen kijelentette, hogy országa nem fogja támogatni a Nabucco-projektet, ha elzárják az európai közösségbe vezető utat Törökország előtt. Miután a tervezett vezeték Törökország területén halad majd át, a januári orosz-ukrán gázvita nyomán akaratlanul is felvetődik, hogy Törökország lehet a Nabucco vezeték "Ukrajnája" - hangsúlyozta a kommentár szerzője. Ott van Görögország is, amely szintén szeretné magát biztosítani. Már megszületett a megállapodás arról, hogy Ilham Alijev azeri államfő február közepe táján hivatalos látogatást tesz Athénban. A Nabucco-projekt a tárgyalások egyik témája lesz, ám nem lehet nem észrevenni azt, hogy ebben az esetben is - akárcsak a többi hasonló tárgyaláson - a közös álom a kétoldalú gázüzlet mellett szóba jövő kérdések egyike lesz csupán - írta az azeri politológus.

 


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Nabucco: felülvizsgálhatják a törökök a támogatást

Törökország felülvizsgálja a Nabucco-terv támogatásával kapcsolatos álláspontját, ha továbbra is gátolják, hogy elkezdődjön az EU-csatlakozást célzó tárgyalásokon belül az energiapolitikára vonatkozó rész megvitatása – figyelmeztetett a török kormányfő.