szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Törökország felülvizsgálja a Nabucco-terv támogatásával kapcsolatos álláspontját, ha továbbra is gátolják, hogy elkezdődjön az EU-csatlakozást célzó tárgyalásokon belül az energiapolitikára vonatkozó rész megvitatása – figyelmeztetett a török kormányfő.

Tayyip Erdogan közölte, hogy "ha nem sikerül megnyitni a tárgyalásokat az energiapolitika kérdésében, akkor kénytelenek leszünk felülvizsgálni a Nabuccóval kapcsolatos álláspontunkat".

Diplomácia források szerint Ciprus a kerékkötő, amely azért nem engedi megkezdeni a tárgyalásokat az energiapolitikai kérdésben, mert vitája van Törökországgal a tengeri gáztermelés kapcsán.

Az energiapolitika egyike annak a 35 pontnak, amiről meg kell állapodnia Törökországnak ahhoz, hogy csatlakozhasson az EU-hoz.

Erdogan egyúttal arra emlékeztetett, hogy az EU által támogatott Nabucco vezeték feltöltéséhez egyelőre nincs elég gáz annak ellenére, hogy már több gáztermelő országgal megállapodás született.

A Nabucco a remények szerint évi 30 milliárd köbméternyi Kaszpi-tengeri, vagy közel-keleti gázt szállítana, amivel csökkenthető lenne Európa függősége az orosz gáztól.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Molnár: még nem tudni, mikor érkezik a gáz

Még nem tudni, mikor érkezhet Magyarországra Ukrajna felől orosz gáz, mert - bár az orosz-ukrán megállapodás a gázszállítások megindításáról megszületett - a felek a technikai feltételekben még nem állapodtak meg - mondta el Molnár Csaba energiaügyi miniszter vasárnap a Budapesten megtartott sajtótájékoztatón.

MTI Világ

Sürgetik a Nabucco-projektet

Még az idén meg kell születnie a befektetési döntésnek a tervezett Nabucco-gázvezeték megépítéséről, ezt várja a beruházás kivitelezésére alakult konzorcium ügyvezetője, kiváltképp az ismét kirobbant ukrán-orosz gázvita fényében.

MTI Világ

Ki nyerte meg a gázháborút?

Oroszország alapvetően jogosan lépett fel a gázháborúban és látszólag győzött. Európa a nyugatbarát Ukrajnát tekinti "saját kölykének", de az orosz igyekezet ellenére nem figyelmeztette Kijevet, hogy tegyen le törekvéseiről. Moszkva a kialkudott árban nyerni látszik, de anyagi és erkölcsi vesztességei hatalmasak, és nem tudni, Ukrajna tartja-e magát az elért megállapodáshoz. Nyertesek nincsenek, a fő vesztes Viktor Juscsenko ukrán államfő - mindebben egyetértenek a hétfői orosz sajtókommentárok.

MTI Gazdaság

Orosz vélemények a Nabucco vezetékről

Az Oroszországtól való energetikai függőség csökkentése mellett lépnek fel már olyan országok is, amelyek régen partnerei Moszkvának a Dél és az Északi Áramlat gázvezetékek építésében. Így Németország és Magyarország is jelezte, hogy kész részt venni konkurens projektekben, s szakértők szerint elkerülhetetlen Oroszország európai gázpiaci részesedésének csökkenése - írta a Kommerszant című orosz üzleti lap kedden.

Vélemény

Gázcsata, Gáza, Grúzia: civilizációk csetepatéja

Az Európát sújtó orosz-ukrán gázháború, a grúz és a gázai konfliktus igazolhatja Samuel P. Huntington civilizációk harcáról szóló értekezését. A multikulturalizmus és a politikai korrektség hívei „kulturális rasszizmusnak” tartják a gondolatot, hogy különböző kultúrkörök alapértékei kizárják egymást, a gyakorlatban összeegyeztethetetlenek. Így az egyik civilizációból a másikban való átlépés asszimilációt, hitünk, meggyőződésünk, értékeink legalábbis részleges feladását követeli. Ez nem faji előítélet, csupán annak kimondása, hogy a kultúraváltásnak ára van.