szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A NATO által elért eredményeket emelte ki közvetlenül a jubileumi csúcs nyitánya előtt Javier Solana, az atlanti szövetség korábbi főtitkára, miközben a jelenlegi, Jaap de Hoop Scheffer gigantikus kihívásokról beszélt.

Összecsapások
Összesen 300 embert állítottak elő és 105-öt vettek őrizetbe Strasbourgban a NATO-ellenes tüntetők és a rendfenntartó erők közötti csütörtöki összecsapásokban.    A demonstrálók - a rendőrség szerint 5-600-an, a tüntetők szerint mintegy kétezren - a számukra Strasbourgtól délre kijelölt területről - "NATO-ellenes faluból" - be akartak jutni a város szívébe, ám a rendfenntartók útjukat állták. Utóbbiak könnygázt vetettek be, és - ellentétben a néhány nappal korábbi kisebb csetepatékkal - sok embert őrizetbe vettek.
A nagyrészt fekete ruhás, arcukat sállal elfedő, botokkal felfegyverzett anarchisták tucatnyi buszmegállót, telefonfülkét megrongáltak, és több utcai szeméttartót felgyújtottak. Ablakokat törtek be, autókat rongáltak meg, tetemes anyagi károkat okozva. Mielőtt a rendőrök feltartóztatták őket, megpróbáltak barikádot emelni.
Solana - aki jelenleg az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője - a ZDF német közszolgálati televíziónak nyilatkozva úgy értékelte: a szövetség az elmúlt évtizedekben jelentős mértékben hozzájárult Európa és a transzatlanti térség biztonságának megszilárdításához.

A spanyol szocialista politikus 1995 és 1999 között állt az atlanti szervezet élén, a nyolcvanas években ugyanakkor még a NATO egyik legfőbb európai ellenzője volt. Annak idején híressé vált azzal a nyilatkozatával, amelyben 50 okot sorolt fel a szövetség működése ellen. A pénteki interjúban ugyanakkor úgy vélte: azóta annyit változott Európa és a világ, hogy az 50 ok már nem állja meg a helyét.

Javier Solana annak a nézetnek adott hangot, hogy a jubileumi csúcsértekezleten elsősorban előre kell tekinteni. A NATO-nak alkalmazkodnia kell az új feladatokhoz, ha nem teszi meg, az a "halálát" jelentheti - vélte. A volt főtitkár nem értett egyet azokkal az aggodalmakkal, hogy a szövetség - elsősorban amerikai nyomásra - "világcsendőri" szerepre törne, ugyanakkor figyelmeztetett: a transzatlanti térségen kívüli bevetésekre - mindenekelőtt a terrorizmus elleni harc érdekében - a jövőben még inkább szükség lesz. Ennek kapcsán első helyen Afganisztánt említette.

A jelenlegi főtitkár, a holland Jaap de Hoop Scheffer ugyancsak egy pénteki interjúban a NATO előtt álló gigantikus kihívásokról beszélt. A főtitkár Afganisztánnal kapcsolatban gyökeresen új stratégiát sürgetett, s ennek kapcsán a helyi rendőrség, illetve katonaság kiképzésének hatékonyabb támogatásáról beszélt. Alapvető fontosságúnak nevezte azt is, hogy a rendezést célzó erőfeszítésekbe vonják be a szomszédos országokat is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!