szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A terrorizmus elleni harcot nevezte az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) legfőbb feladatának Leon Panetta, a CIA igazgatója.

A Die Welt című német napilap szerdai számában megjelent terjedelmes interjújában Panetta - akit Barack Obama elnök nevezett ki az ügynökség élére - hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok megítélése szerint továbbra is az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet jelenti a legnagyobb veszélyt Amerika és szövetségesei számára. Ezért a CIA elsődleges célja az al-Kaida teljes legyőzése - szögezte le, hozzátéve, hogy a terrorszervezet jelenleg elsősorban Pakisztánban tevékenykedik. A szervezet lehetséges visszavonulási, illetve menekülési területei között elsősorban Szomáliát és Jement említette.

Afganisztánnal kapcsolatban Panetta úgy értékelte, hogy a tálib felkelés egyre szélesebb mérteket ölt. Az igazgató szerint a gyenge politikai intézményekkel és a szétzilált gazdasággal rendelkező ország stabilizálásához nem elegendők a katonai eszközök, hanem a "nem hírszerzői" felvonulásra, azaz a gazdasági és egyéb jellegű támogatásra is szükség van.

A Teheránnal szembeni amerikai diplomáciai kezdeményezések ellenére a CIA vezetője  úgy vélte, hogy Irán továbbra is fenyegetést jelent, a Közel-Keleten változatlanul destabilizáló erő. Panetta azzal vádolta Teheránt, hogy atomprogramjával a régióban egyfajta vezető szerepre törekszik, s Szíriával való kapcsolatait  kihasználva beavatkozik Irakban.

Az amerikai titkosszolgálatok értékelése szerint Irán nem mondott le arról az "opcióról", hogy bevetésre alkalmas nukleáris fegyvert fejlesszen ki - vélekedett Panetta, hozzátéve: Teherán 2003-ban felhagyott a fegyvergyártással, folytatta ugyanakkor az urándúsításhoz, valamint az atomfegyver hordozására képes rakétákhoz szükséges technológia kifejlesztését. Ebből kiindulva a tényleges iráni szándékok megismerését elsődleges fontosságúnak tartotta.

A CIA igazgatója az iráni atomprogramot önmagában rendkívül nyugtalanítónak nevezte. Ezen kívül komoly kockázatot jelent az is, hogy amennyiben Irán atomhatalom lesz, a térség más országai igyekeznek majd lépést tartani vele - jelentette ki Panetta, aki szerint a Közel-Keleten mindenképp el kell kerülni a nukleáris fegyverkezési versenyt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!